Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Проблемът с гладуващите имигранти разединява правителството

03 Март 2011 / 22:03:14  GRReporter
1641 прочитания

В централна политическа тема се превръща продължаващата вече 38 дни гладна стачка на 300 имигранти в Атина и Солун. Кризисното състояние на тяхното здраве и очертаващата се все по-ярко възможност някой от имигрантите да загуби живота си предизвикаха първите разногласия между членове на гръцкото правителство.

„В никакъв случай не трябва да стигнем до трагичния момент на загубата на един човешки живот” заяви в парламента министърът на отбраната Евангелос Венизелос. В същото време министерството на вътрешните работи продължава да се противопоставя категорично на възможността за масова легализация на имигранти.

В отговор на въпрос от страна на лидера на крайната десница Георгиос Карадзаферис военният министър подчерта, че „ще упражни всеки възможен натиск върху своите компетентни по този въпрос колеги с цел на всяка цена да бъде избегнат възможен смъртен случай”.

Според Евангелос Венизелос това би предизвикало събития, които не могат да имат положително въздействие нито към страната, нито към демократичното й държавно устройство.

„Постарайте се да нямаме смъртен случай сред имигрантите. Опасявам се, че дори и един би предизвикал искра на огромно безредие в страната или ще бъде използван като златен шанс за предизвикването на различни събития” предупреди министъра Георгиос Карадзаферис.

Въпреки това още един член на правителството отхвърли всяка възможност за масова легализация на имигрантите. „Позицията на всички ни е да помогнем, но трябва да стане ясно, че не е възможно една държава да се изнудва” заяви министърът на правосъдието Харис Кастанидис и предложи на имигрантите период на толерантност от една година. Стачкуващите обаче отхвърлят това предложение и казват, че не отстъпват от искането си за разрешително за пребиваване и работа.

Говорителят на радикалната левица Панос Скурлетис подчерта, че състоянието на гладуващите имигранти се намира на предела и, че „решението трябваше да бъде изнамерено вчера”. Той се позова на заявленията на военния мнистър Евангелос Венизелос и упрекна министъра на вътрешните работи Янис Рагусис, че е „настръхващо безсърдечен”. Вчера вътрешният министър изказа съжалението си за продължаването на гладната стачка и коментира отрицателно „политическите водачи”, които „възпрепятстват провеждането на диалог между имигрантите и властите”.

Янис Рагусис изключи за пореден път възможността за масова легализация на имигрантите и каза, че е получил оплаквания от екипи на Центъра за контрол и превенция на инфекциозните заболявания. При опита на лекарите да влязат в сграда Ипатия и да прегледат имигрантите те са били отблъснати със сила от активистите, които са им забранили да влязат.

Заявленията на вътрешния министър и публикациите в гръцкия печат предизвикаха намесата на атинската прокуратура. Главният прокурор Елени Райку издаде заповед за извършването на предварително разследване, за да се установи истинността на тези твърдения и наличието на нарушения.

Особено остър към „предполагаемите”, както ги нарече солидарни към имигрантите активисти бе и говорителят на правителството Георгиос Петалотис, който определи техните действия като „безмерно лицемерие”.

В коментара си за изявлението на лекаря, който следи състоянието на имигрантите, че „правителството иска мъртвец” Георгиос Петалотис прикани „всички, които се предполага, че подкрепят имигрантите да разберат, че нямат право да си играят нито с живота на тези хора, нито с имиджа на страната на международно ниво”.

„Конкретният лекар е един от тези, които защитават и подкрепят такива действия и говори от името на имигрантите, без обаче самият той да прави нещо подобно”. Правителственият говорител заяви, че Гърция уважава правото на достойнство на имигрантите, както и правото на решение за провеждането на гладна стачка. Добави обаче, че това, което правителството не може да разреши е „някои, които използват тези хора да им забраняват приема на храна и вода”.

 „Болничните ръководства ще получат заповеди, за да направят необходимото” бе неговия коментар за заявленията на директора на медицинските служби в област Атика, че активисти са възпрепятствали даването на храна на приети в държавни болници имигранти.

Категории: Обществоимигрантигладна стачкалегализацияправителство
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus