Случвало ли ви се е докато сте на работа да посетите профила си във Facebook и да се забавлявате там? Не сте единствените. В Гърция обаче феновете на любимата на милиона хора по света социална мрежа трябва да си помислят няколко пъти преди да надникнат в страницата си „само за малко”, защото това може да им струва работното място.
Това поне показва решението на Районния съд в Атина, който постанови, че непрекъснатото сърфиране в социалните мрежи може да наруши хармонията в отношенията межу служителите и техните работодатели.
Ето какво се е случило: Една бивша служителка на авиокомпания подала иск срещу доскорошните си работодатели с изискването да получи обезщетение за своето уволение. Според съдебното решение обаче „прегрешението” на служителката се е сътояло в това, че е посещавала профила си във Facebook всекидневно и в рамките на работното време. Затова съдът постановил, че решението за уволнене без право на обезщетение е напълно законно.
Ръководството на авикомпанията преценило, че поведението на служителката нарушава условията на трудовия договор, след като още през декември 2008 отговорниците изпратили електронно съобщение до всички служители, с което им забранявало да посещават социалните мрежи в интернет. Въпреки забраната обаче конкретната служителка продължила да „влиза” във Facebook, а понякога дори казвала на клиентите да се обадят по-късно с обяснението, че системата за резервация на самолетни билети не работи временно и не може да ги обслужи. Според съда в действителност по този начин тя е искала да си осигури повече време, за да се забавлява в интернет.
Жената била назначена в авиокомпанията с безсрочен трудов договор през 1989 с предмет на работа запазването на места и издаването на самолетни билети. През май 2009 обаче главният директор на авиокомпанията й изпратил писмо, в което я порицавал, че не изпълнява задълженията си по правилен начин. Според аргументите на ръководството служителката системно закъснявала за работа и използвала фирмените телефони, за да провежда лични разговори в работно време. Но най-сериозната й грешка била в това, че вместо да работи всекидневно прекарвала във Facebook и други подобни страници цели часове. В края на писмото директорът предупредил, че ако служителката продължи да се държи по същия начин той ще бъде задължен да прекрати трудовия й договор без друго предупреждение.
Вместо да се поправи служителката отговорила на директора с електронна поща и го приканила да обоснове писмено своето писмо, което тя определила като „прекалено, унизително, обидно и клеветническо”. Дори добавила, че ако това не се случи ще приеме писмото на директора като „акт на възмездие” спрямо нейна предишна реакция по повод повишенията на заплатите на служителите във фирмата.
Директорът отговорил писмено на служителката, че това нейно действие показва за пореден път непрофесионалното й отношение, което определил като пагубно за фирмените интереси и я информирал, че прекъсва трудовия й договор. Служителката се обърнала към съда, за да изиска обезщетение, но и той постановил, че уволнението е законно и предизвикано по важна за фирмата причина.