Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Ректорите на гръцките университети започнаха кампания срещу проектозакона за висшето образование

25 Юли 2011 / 15:07:52  Анастасия Балездрова
1511 прочитания


Призив към депутатите да не гласуват рамковия проектозакон за висшето образование преди да са чули предложенията на академичната общност отправиха ректорите на гръцките университети. Те се обявиха срещу провеждането на протестни действия във висшите учебни заведения в началото на академичната година през есента и уточниха, че ако все пак има окупации, те ще се дължат на проблемите, които ще предизвика неговото прилагане.

На днешната си пресконференция главите на университетите не отрекоха възможността да се обърнат към правосъдието на следващия ден след гласуването на закона от парламента. Те заявиха категорично, че няма да приемат „никакви назначени управи”.

Според ректорите проектозаконът на практика разрушава гръцките държавни университети и разкъсва начина им на организация. „Установихме, че нито едно от предложенията на съвета на ректорите и академичната общност не бе включено в проектозакона. От друга страна наблюдаваме прогресивното оттегляне на държавата от основните задължения, които имаше относно учебниците и грижите към студентите”. Ректорът на университета в Пелопонес Теодорос Папатеодору прикани депутатите да се запознаят с възраженията на съвета на ректорите, както и на съставената от специалисти по конституционно право комисия.

„През последните дни наблюдаваме едно необяснимо нападение с цел понижаването на авторитета на гръцките университети и преподавателите в тях и едно селективно нападение срещу всички нас, които не сме съгласни със становищата на министерството на образованието. Обвиняват ни, че защитаваме университетите с цел да запазим своите места. Потърсете в историята на гръцките университети, за да откриете ректори, чийто мандат е надвишил срока до четири години. Никой от нас няма да се намира на това място след четири години. Докато тези, които отправят нападки към нас се намират на същите места от 20-30 години” заяви ректорът на Аристотеловия университет в Солун Янис Милопулос.

Ректорите се обявиха срещу „приватизацията на държавните университети, които според проектозакона ще функционират по правилата на пазара, без вътрешна демокрация в управлението и без академични правила. Цената за тяхното функциониране ще се прехвърли върху студентите и техните семейства, понеже проектозаконът не предвижда дори минимално държавно финансиране на образованието и научните изследвания”.

Янис Милопулос заяви категорично, че проектозаконът е „насочен срещу обществените и обслужва чужди интереси. Нарушава от „задната врата” член 16 от конституцията, в който се посочва, че университетите са държавни и имат свои органи за самоуправление и отваря пътя за приватизацията на висшето образование”. Той все пак посочи, че ректорите не са против частните университети, но са напълно несъгласни с разрушаването на държавните в полза на частните.

Ректорите посочиха, че ако закопроектът бъде приет дипломите, които ще се издават от университетите няма да имат тежест, след като вътрешната структура, която осигурява качеството на образованието няма да съществува. За 250-те си колеги, които събраха подписи в подкрепа на проектозакона ректорите посочиха, че на фона на общия брой университетски преподаватели, който е около 12 500 „те са 2 – 2,5 на сто и са членове на различни съвети и комисии, т.е. хора на министерството. Срещу тяхното мнение са не само ректорите, а съветите на всички университети в страната. Голямото мнозинство от членовете на академичната общност са против този проектозакон и парламентът, както и министерството на образованието са задължени да имат това предвид”.

На появилите се съобщения, че ректорите може да се насочат към протестни действия, които да доведат и до окупации на университети Теодорос Папатеодору отговори, че „по време на изминалата академична година, през която се проведоха десетки дискусии за идващите промени, за съдържанието на които не бяхме запознати университетите бяха отворени, нямаше окупация нито за един ден. Работата ни като ректори е да подсигурим, че университетите ще бъдат отворени и ще продължат да бъдат, защото сме отговорни за това пред университетската общност. Ние поемаме академичната и административна отговорност за функционирането на университетите. Не можем да поемем последствията от гласуването на конкретния проектозакон. Но не очаквайте от нас да поставим университетите в състояние на бездействие”. Според ректорите която и да е реакция ще бъде „от страна на обществото, което ще се убеди в правотата на нашата позиция”.

Категории: Обществоректориуниверситетипроектозаконминистерство на образованиетодепутатиокупации
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus