Служителите в електроцентралата ще започнат поредица от 48-часови протести през седмицата преди да бъде внесен в парламента проектозакона, според който 17% от Националната електроснабдителна централа ще бъдат приватизирани, заяви председателят на техния синдикат Никос Фотопулос.
Ако правителството започне с приватизацията, служителите на електроцентралата ще предявят и съдебни искове, допълва Фотопулос. Най-вероятно протестите ще започнат още от идната седмица. „Не продаваш кокошката, която ти снася златни яйца” заявява Фотопулос, който твърди, че в държавната хазна ще влезнат едва 400 милиона евро при цена на акцията от 12 евро. Според него цените на тока ще се увеличат двойно и дори тройно, както се е случило и в други европейски държави.Според представени от синдикалистите данни, когато пазарът за електричество се отваря в която и да било държава (Англия, Норвегия, Дания), цените на тока скачат между 24% до 90%. За периода между 2000 и 2009 година, за която представиха данните, в Гърция увеличението е било в рамките на 38%.
Председателят на синдиката на работещите в електроцентралата обяви, че ще блокира косвено включването на акционери чрез осигурителни претенции на служителите. Фотопулос атакува министъра на икономиката Георгиос Папаконстантину и заместник министъра Филипос Сахинидис като припомни, че „по време на окупациите на офиса на тогавашния председател Такис Атанасопулос, за да не продаде държавната електроцентрала на RWE, Папаконстантину и Сахинидис идваха при нас и бяха съпричастни. Говореха за държавна компания. Тогава бяхме приятели. Днес вече не сме.” Фотопулос изяви уважението си към министъра на околната среда Тина Бирбили, която също не е привърженик на раздържавяването на електро-компанията и на предаването на 40% от производството на лигнитни въглища.
В същото време ревизорът на държавната администрацип Леандрос Ракиндзис в свой доклад откри, че държавната компания за електричество е давала огромни суми на синдикалната организация. По този повод председателят на синдикалистите каза, че дава разрешение да се даде публичност на неговата банкова сметка, както и на банковите сметки на останалите синдикалисти. Той се опита да се оправдае за огромните неоправдани разходи (за пътувания, за престои в скъпи хотели, за луксозни подаръци и дори за паркинг), че са дадени за посещения по синдикална линия и отдаде доклада на опит да бъде „хвърлена кал” срещу синдиката, защото се обявява срещу раздържавяването.
Самият заместник министър на заетостта Георгиос Кутруманис в предаване по телевизия МЕГА заяви, че сумата е огромна и в момента се прави счетоводен контрол. Фотопулос обяви, че синдикатът ще спре да дава подаръци на министри и обвини членове на дирекцията на електроцентралата, че са пращали подаръци на техните конкуренти.
Според публикации в пресата за доклада на ревизора, парите в размер на 25 милиона евро отпуснати в периода между 1999 и 2010 година от дирекцията на държавната електрокомпания за синдиката й, са незаконни. Харченето от синдикалистите е достигало до абсурди като например финансите, които е отпускала електрическата компания за своя синдикат не се знае дали са използвани за служебни пътувания в чужбина и участия на конгреси и къде или за организирането на протести и участието в стачки обърнати срещу самата компания.
Според изнесени данни електроцентралата е одобрила 184 211 евро за 2008 година за пътувания в чужбина на членовете на синдиката като суми в същия размер са отпускани и през следващите две години. За пътувания в страни от Европейския съюз за една година са били похарчени 63 570 евро, а през 2009 – 390 430 евро. Странното е, че в отчетите за тези пътувания не е записана нито тяхната цел, нито кой ги е извършил, така че да могат да бъдат потвърдени разходите.
Също така в „разходите за международни връзки с обществото” държаваната електрокомпания е одобрила суми за подаръци (кошнички и кашончета с алкохолни напитки и други), но във фактурите не са записани имената на получателите и целта на подаръците. Сред разходите, които е поемала държавната компания за електричество са и месечните карти за паркинг на хора, които не са били служители в компанията или пък са били деца на служители.