снимка: tovima.gr
Двама пакистанци - баща и син загинаха и други трима техни сънародници бяха ранени по време на сблъсъци с роми на сметището в атинското предградие Фили.
Според вестник То вима мъжете отишли на сметището, за да съберат материали за рециклиране и най-вече старо желязо. Тогава ромите, които живеят в лагер до сметището им казали да си отидат и ги заплашили с карабини.
В последвалата разпра някои от ромите не се поколебали да използват оръжията си срещу пакистанците. Един мъж на възраст 40-45 години и 20-годишният му син са били застреляни на място и още трима са били ранени от карабините на ромите, които избягали веднага.Малко по-късно група пакистанци отишли в лагера и подпалили бараките, в които живеят ромите в знак на отмъщение.
Според друга версия, публикувана във вестник Та неа пакистанците събирали желязото за сметка на ромите и отишли в лагера, за да получат своите заплати. Вместо това обаче един от ромите – „работодатели” не само отказал да им плати, но ги заплашил с карабината си. Когато пакистанците отказали да си отидат той започнал да стреля срещу тях и убил бащата и сина. Останалите членове на семейството избягали, но малко по-късно се върнали заедно с десетки свои съотечественици, за да разчистят сметките си с ромите.
Според полицията в последно време разприте между пакистанци и роми са зачестили. „Местните” се дразнят от присъствието на чужденците в сметището, което смятат за „непристъпно” място и искат да го контролират. От полицията смятат, че започналият между пакистанци и роми спор ще продължи.
В същото време проблемът с отпадъците в Атина се задълбочава. През следващите дни се очаква сметището в Ано Лиосиа да затвори, понеже е препълнено. Това означава, че гръцката столица вероятно ще посрещне Великден между тонове боклук, който ще стои необран по улиците.
В Кератеа, където жителите продължават да се съпротивляват яростно срещу изграждането на ново сметище проведоха своя „Уудсток”. Десетки певци се качиха на сцената на продължилия 3 дни музикален фестивал, на който гостува известният композитор Микис Теодоракис. Той определи Кератеа като „символ на борбата”. „Народната воля се издига над всичко” заяви от своя страна символът на гръцката Левица Манолис Глезос. Динамичните действия на жителите на Кератеа срещу плановете на правителството да построи в района ново сметище се превърнаха в пример и символ за всички социални течения, които се противопоставят на цялостната политика на правителството. Министърът за защита на гражданите Христос Папуцис заяви, че проблемът в Кератеа не е от полицейско естество и прикани компетентното министерство на вътрешните работи да поеме своята отговорност за разрешаването му.
Според Европейската комисия Гърция все още се намира много назад относно управлението на отпадъците и ще са нужни много години до прилагането на една резултатна система. Въпреки това европейският комисар по въпросите на околната среда Янез Поточник смята, че в страната се извършва „сериозна работа” относно затварянето на незаконните сметища, които само в района на Атина са 42. До момента гръцките власти са успели да затворят 141 от общо 249-те незаконни сметища, които са действали през ноември 2010.
„ В Гърция трябва непременно да бъде намалено хигиенното заравяне и да се увеличи рециклирането с отделно изнасяне и разделяне на отпадъците още от извора. Това трябва да се възприеме и като възможност, защото може да създаде работни места в цялата страна” заяви еврокомисарят.