Решени да не се завърнат в родината си са гърците, които живеят в Япония, въпреки апокалиптичните сцени, които последваха силното земетресение от 8,9 по Рихтер. Възможността обаче да се е образувал облак от радиация и той да пристигне над японската столица принуди някои от гърците да се свържат с гръцкото посолство с цел да напуснат страната при необходимост. „Смятам, че ако радиацията достигне Токио ще настъпи хаос” каза един от тях за гръцката национална телевизия.
В готовност да изпрати екип в Япония или в която и да е друга засегната от цунами страна се намира Гръцкият спасителен отряд.
Гръцката група е член на международната мрежа на спасителните отряди на ООН. По този начин тя се информира за развитието на ситуацията от официалните международни канали за информация. Гръцките спасители са сформирали група с участието и на медицински персонал, в случай че бъде отправен официален призив за помощ.
„В момента на земетресението се намирах в един ресторант и обядвах с две приятелки. Изведнъж изпаднахме в състояние на безтегловност. В Япония сме свикнали с трусовете, но това беше нещо съвсем различно. Ужасени започнахме да бягаме към изхода и улицата, където бе настъпил хаос. Беше се образувало едно цунами от хора. Притичах до магазина на съпруга ми и го намерих да се крие под масите заедно с момичетата от персонала.
Това, което ми направи впечатление беше, че малко по-късно започнаха да идват различни клиенти и да си купуват дрехи, все едно нищо не се беше случило. В момента продължат да стават второстепенни трусове, някои от които са силни, а други по-слаби. През целия ден в хлебарниците нямаше хляб, а влаковете и метрото не се движеха.
Всички хора носят на главите си каски, с които сме снабдени всички. Гледаме по новините, че на други места щетите са много големи, но столицата бе по-малко засегната. Във всеки случай жителите на града не падат духом и през целия ден пазаруваха, както винаги”. Това разказа Даяна Куци, една от 300-та гърци, които живеят в засегнатите от земетресението райони.
Нейни сънародници също описаха събитията като „шок и ужас”, каквито не са преживявали никога преди това. Ахилеас Йоану заяви за гръцката национална телевизия: „Усещахме боязън и ужас, когато виждахме 30 и 40-етажни сгради да се клатят като хартиени кули”.
Фактът, че сеизмичната дейност е продължила доста дълго е увеличил страха на хората. „Големият ни ужас започна, когато осъзнахме, че беше изминала една минута и земетресението не само не спираше, но ставаше все по-силно” разказа Костас Папаянопулос.
Морякът Йоанис Богданопулос, чийто кораб е акостирал на пристанището в Йокохама заяви, че двете минути, през които земята се е люлеела са най-ужасните в целия му живот.
Съболезнователна телеграма до японския премиер Наото Кан изпрати гръцкият му колега Георгиос Папандреу. В нея той изрази скръбта си за трагичните последствия от силното земетресение и последвалото катастрофално цунами и заяви солидарността на Гърция към засегнатите от природната катастрофа жители на Япония.