Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Съдиите не искат да се превърнат в държавни служители

28 Март 2011 / 15:03:14  Марина Николова
1944 прочитания

Съдиите не искат да се превърнат в държавни служители, а настояват да имат привилегиите на депутатите и членовете на правителството като главни действащи лица на една от трите основни власти в държавата – законодателна, изпълнителна и съдебна. Техните искания са новопостъпилите на служба съдии да не са задължени да се осигуряват в гръцкия Национален осигурителен институт ИКА, да остане в давност схемата на заплащане за съдиите, която е конституционно гарантирана, както и да бъдат назначени съдии за щатните позиции, които са незаети, казва в интервю за grreporter.info председателят на Съюза на съдебните служители Хараламбос Атанасиу.

„Според член 88 на Конституцията съдиите имат специална схема на заплащане, както и депутатите и членовете на правителството. И според конституцията заплащането е съответно на длъжността. Условията, в които работи един съдия са различни от тези на държавния служител. Работата на съдията не може да бъде обезценена, нито от гледна точка на качество, нито във връзка със часовете на работа. Много са трудни условията, в които работят съдиите и като такъв вид служба тя трябва да се заплаща подобаващо според Конституцията”, заяви Атанасиу.

В ИКА се осигуряват служители, които работят по трудови договори в частното право в зависимост от договорите им с работодателя. Съдиите са свързани с държавата в трудово отношение в сферата на държавното право. Те са преки органи на държавата и като служители на третата власт на държавата, съдебните служители се ползват от същите привилегии като служителите на другите две власти – изпълнителната и законодателната, т.е. депутатите и членовете на правителството, обобщава председателят на Съюза на съдебните служители.

Според него след като депутатите и членовете на правителството не са осигурени в ИКА, не съществува причина там да бъдат прехвърлени съдиите.

„Това е една противоконституционна разпоредба, която вярваме, че ще бъде оттеглена от правителството. Ако не я оттегли, ще бъдат направени жалби към съдилищата и смятаме, че ще бъде обявена за невалидна. Ако ние приемем тази разпоредба, означава да станем държавни служители, което си има своите последствия, както за независимостта на правосъдието и така и за функционирането на съдилищата. Защото тогава съдията ще се смята, че е зависим от своя работодател, а правителството става негов работодател. Единствените ограничения за съдиите са заложени в Конституцията. Дори да бъде преразгледана тя, съдиите не могат да станат държавни служители, защото това ще бъде противно на принципите на правната държава за независими и равноправни три власти – изпълнителна, законодателна и съдебна”, изясни Хараламбос Атанасиу.

„Съществува вероятност съдиите да спрат да работят през уикендите и празниците. Ние получаваме обезщетение за бързо приключване на съдебните дела и за създаване на библиотека у дома. Когато на едно семейство са му необходими три стаи, на съдията му е необходимо да има четири стаи, защото една ще е за кабинет и това си има разходи. Ние сме абонирани за всички юридически списания. Но най-важното е, че не работим като държавните служители до три часа следобед и после да се приберем вкъщи и да си отпочинем. Съдиите работят следобед, сутрин, нощем и през празниците, така че да приключват с решенията по-бързо. И това се заплаща. Това е като дежурствата на лекарите в здравната система, на които им се заплаща за нощните дежурства или пък обезщетенията на депутатите за участие в парламентарни комисии. Тези обезщетения са независими от заплатата. Ако бъде премахнато това обезщетение, няма никаква причина да работим следобед у дома си. Това означава, че ще се забави нашата работа, ще намалее в размер на 70-75%, защото както споменах повечето работа я вършим у дома извън работно време и по празниците. Последствията за държавата ще са, че ще бъде осъдена от Европейския съд за забавено правораздаване и от друга страна от това забавяне на делата, гражданите ще бъдат недоволни. Някои журналисти започнаха да говорят за „бяла стачка”, но ние съдиите не стачкуваме. На практика ще се случи така, че толкова много дела, колкото има в момента, няма да могат да бъдат разглеждани навреме, ако съдиите не работят в неработните дни”, разказва Атанасиу.

Председателят на Съюза на съдебните служители отбеляза и важността са бъдат защитени сградите на съдилищата. Той каза, че трябва да се вземат необходимите мерки за защита на всички, които влизат в съдилищата и работят там и се прави проучване за това. Според него не става дума за мерки за сигурност единствено при евентуални нападения срещу сградите или персонала, но са мерки за сигурност, така че да не се губят папки със съдебни дела, които трябва да се пазят и да се архивират. „Необходими са пазачи на сградите, но ние сме поискали от Министерство за защита на гражданите да вземе необходимите мерки”, приключи Атанасиу.

 

Категории: АктуалноОбщество съдии правосъдие правораздаване процеси обезщетение извънработно време
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus