Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Седемте истини за дълголетието, които научихме през 2012

21 Декември 2012 / 12:12:42  GRReporter
1920 прочитания

Преди време може и да отдавахме всичко на генетиката, съчетана със здрава доза добър късмет. Научните изследвания обаче показват, че ние самите също влияем на съдбата си. Поне повече, отколкото вярвахме някога. В действителност ред хранителни навици и съвети как да се поддържаме в добро здравословно състояние, да водим по-добър начин на живот и да спим добре могат да ни помогнат да ни дарят с по-дълъг и по-качествен живот.

Никога не е късно да предприемем по-здравословен начин на живот

Напредналата възраст не е причина да изоставим здравословните си навици. Едно от проведените през изтичащата година изследване показа, че спортуването, правилното хранене и избягването на вредни навици като пушенето са помогнали на хора на възраст над 75 години да живеят с 5,4 години повече от своите връстници, които са следвали по-нездравословен начин на живот.

Спортуването наистина има ефект

Всеизвестно е, че спортът ни помага да живеем по-дълго. Но едно скорошно изследване ни кара да обърнем по-сериозно внимание на редовното спортуване, ако искаме да удължим дните си на планетата. Учените са провели експеримент, който показал в цифри ползата от спорта. Резултатът, особено за тъмнокожите жени е много мотивиращ: Учените изчислили, че за всеки час спортуване (плуване, тичане и т.н.)те печелят по 11 часа живот в допълнение.

Приготвяне на храната вкъщи

Едно изследване, проведено в Тайван сред хора на над 65-годишна възраст е показало, че онези от тях, които са приготвяли храната си до пет пъти в седмицата имат 47 на сто повече шанс да живеят с 10 години повече. Разбира се, участниците с хронични здравни проблеми не са имали възможност да готвят или да помагат за приготвянето на храната в дома си. Но дори при наличието на тези фактори изследователите установили, че приготвянето на дори най-обикновеното ястие вкъщи може да удължи нашия живот.

Смейте се повече

Според част от изследването на гените и остаряването, някои характерни черти на нашия характер са директно свързани с продължителността на живота ни. Сред тях е и смехът. Затова – смейте се, за да живеете по-дълго.

Оптимизъм

Според същото излседване оптимизмът също играе съществена роля за удължаването на живота ни. И 243-те участници в изследването на възраст над 95 години са били оптимистично настроени, открити и спокойни хора. Те смятали смеха за важна част от своя живот и имали много приятели. Освен това изразявали своите чувства открито, вместо да ги крият дълбоко в себе си.

Хранителните добавки помагат

По време на изследване, свързано с приема на добавки учените открили, че хора на възраст между 60 и 80 години имали с 9 на сто по-малък шанс да починат по време на тригодишния пробен период, в който приемали витамин Д с калций в сравнение  с други, които не приемали. Смята се, че конкретни храни и хранителни вещества също спомагат за удължаването на жизнения път. Сред тях са мастните киселини омега – 3 и някои антиоксиданти.

Знаем какво да правим, но го правим рядко

Най-важните неща, които могат да ни осигурят по-дълъг и добър живот не са тайна за никого: Да не пушим, да спортуваме, да поддържаме здравословно тегло, да контролираме кръвното си налягане и нивото на холестерола в организма си. Въпреки че почти всекидневно ставаме приемници на тези съвети, учените са установили, че много малко от нас ги спазваме. Но резултатите на изледване, проведено през изминалите месеци могат да се окажат силен стимул: Хората, които спазват тези „правила” имат 51 на сто по-малки шансове да починат от каквато и да е причина. 

Категории: Общество съвети дългоденствие спортуване оптимизъм
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus