Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Ще намалее броя на аптеките в Гърция с 30%

18 Април 2011 / 15:04:44  GRReporter
1255 прочитания

4000 аптеки са застрашени, че ще затворят заради планираната нова мярка да се смъкне процента на печалба на аптекарите от 23% на 18%. Ако се смъкне процента на печалбата, това означава, че тя на практика ще изчезне, защото след като собствениците на аптеки платят разходите си тяхната печалба реално се движи между 8% и 11%, каза на пресконференция председателят на Фармацевтичния съюз в Гърция Теодорос Абадзоглу.

От друга страна според аптекарите новият закон за отварянето на затворените професии ще увеличи броя на аптеките с 1000. Гърция е страната с най-голям брой на аптеки, които съответстват на брой на населението в цяла Европа и докато тук за всеки 1000 души има по една аптека,то в Дания една аптека обслужва около 20 000 души. Всичко това е резултат от противоречивата политика на правителството, коментира Абадзоглу.

„Фармацевтите са в подрепа на реформите, които целят да се ограничат разходите в сектора на здравеопазването”, обяви Абадзоглу и представи шест предложения на фармацевтичния съюз за по-голяма прозрачност и намаление на разходите. Първоначално председателят на фармацевтичния съюз отбеляза, че аптекарите не могат да не си плащат данъци и според официални данни средната сума годишно в данъчната декларация за приходи на аптекарите се движи около 50 000 евро.

Според фармацевтите е необходимо да се поправи системата за електорнното изписване на рецептите, която е доказано, че вместо да намали документацията, я е увеличила три пъти повече. Те заявиха, че имат готово предложение за програма on line, която ще направи така че да не е необходимо да се обменят писмени рецепти и всичко ще се извършва чрез интернет.

Проблемът за увеличените разходи за здравеопазването се корени и във факта, че евтини лекарства са били заместени от двадесет пъти по-скъпи лекарства за същата болест. Примерът, който дават аптекарите е с лекарство за диабет на цена от 3 евро, което се замества с подобно лекарство, което обаче струва 60 евро. Това води до друго противоречие, че въпреки намалението на цените на лекарствата с 22%, което трябваше да доведе до намаление на разходите в здравеопазването, те са се увеличил заради замяната на евтините лекарства от по-скъпи при предписването на рецепти, заяви Абадзоглу.

Миналата година всеки един фармацевт загуби по 25 000 евро средно от намалението на цените на лекарствата, тъй като вече са се били снабдили с тях и са ги имали в складовете си. Въпреки това техният председател заявява, че подкрепят всички действия за намаление на разходите въпреки икономическото си ощетяване.

Аптекарите отбелязаха, че техните печалби освен това са намалени заради забавянето на плащанията от някои осигурителни каси катотази на държавните служители и смесената каса за служителите в Националната централа за електроснабдяване и Организацията за телекомуникации. До края на април касата на държавните служители е обещала да се изплати на всички аптекари за суми, които им дължи още от април месец миналата година. В противен случай те ще предприемат нови протестни действия, заяви Абадзогу. Проблем съществува и с касата на работещите в електроснабдяването и в организацията за телкомуникации, която също дължи големи суми на аптекарите.

„През първото тримесечие на 2010 година разходите за лекарствата намаляха с 30% в срванение със същия период през предишната година, тъй като са намалели цените, контролират се рецептите и същестува списък с лекарсва, които вече не се изплащат от осигурителните каси” каза Абадзоглу. Броят на тези лекарства се очаква да се увеличи с още 249, което ще увеличи техния брой на 1000 без да са ясни критериите според които влизат тези лекарства в т.нар. „черен списък”.

Фармацевтите предлагат да се въведат протоколи за диагнозата на пациентите, където лекарят ще записва диагнозата и вместо да изписва най-скъпото съществуващо лекарство, да се открива решение за предписването на по-евтини и изпитани лекарства.

Освен това е необходимо да се намали броят на хапчетата в някои опаковки, което увеличава крайната цена на лекарството, без те да се необходими на пациента. От 2009 година се е удвоил броя на хапчетата в опаковките на 350 лекарства, което е увеличило разходите за всяко едно лекарство поотдело с между 250 000 и един милион евро.

 

 

Категории: Общество аптеки здраве здравеопазване фармацевти лекарства лечение рецепти електронни рецепти
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus