Шестима души, между които две деца загинаха по време на пожар в атинското предградие Егалео. Огънят се появил околo 02:00 в триетажна търговска сграда, пълна с китайски стоки.
Съседи алармирали пожарната минути по-късно, но когато пожарните коли пристигнали сградата била напълно предадена на буйните пламъци. Пожарникарите угасили пожара към 04:15, но когато успели да влязат в сградата открили в нея шест обгорени трупа. Те принадлежат на икономически имигранти от Китай, собственици на търговския обект, техните деца и двама служители. Предполага се, че пожарът е започнал от газовите печки, които хората са използвали за да се стоплят. Наличието на лесно запалими материали позволило на огъня да се разпространи светкавично и така шестте жертви не са могли да излязат от сградата.
В същото време според неназовани правителствени източници гръцкият кабинет е решен да прибегне към принудителна екстрадиция на имигрантите, които провеждат гладна стачка в Атина и Солун в случай, че те не приемат неговото предложение за разрешение на проблема.
На днешно заседание с участието на всички компетентни министри е било решено, че ако до утре имигрантите не преустановят гладната стачка и не приемат правителствените предложения, ще бъдат експулсирани от страната веднага.
За имигрантите, които имат здравни проблеми е било предложено да се приложи „статут на толерантност” и да бъдат настанени в болнични заведения. Според действащия закон „статут на толерантност” се предвижда за нелегани имигранти, когато съществуват сериозни основания за това, като например здравни проблеми. На практика става дума за шестмесечно отлагане на екстрадицията.
Според нова информация, предоставена от източници от министерството на вътрешните работи ведомството е на път да отправи ново предложение към гладуващите имигранти с цел да преустановят гладната стачка. Предложението се очаква да включва нови предпоставки, които трябва да бъдат спазени. По-конкретно право да подадат молба за легализация ще имат само имигрантите, които работят в Гърция от 12 години. за останалите остава в сила предложението за шестмесечен „статут на толерантност”, който ще може да бъде удължен с още половин година. Третата част на предложението включва хуманитарна подкрепа под формата на покриване на раходите на имигрантите, които желаят да се завърнат в страните си.
По-рано днес стана ясно, че в писмо на атинския главен прокурор Елени Райку до управителя на дирекция „Здравеопазване” на област Атика Арис Мусионис лекарите се определят като единствените, които могат да се справят със ситуацията в сграда „Ипатия”.
„На този етап прокуратурата не може да се намеси по никакъв начин, защото няма това законно право” се посочва в писмото, което бе отправено ден след призива на лекарите имигрантите да бъдат преместени в болница и да бъде дадена вода и храна на онези от тях, които искат да ги приемат.
Според прокуратурата лекарите носят наказателна отговорност, когато не правят всичко, което са задължени, за да спасят даден пациент. „Лекарят има право, но и законно задължение да предприеме всички предвидени от медицината действия, които смята, че са нужни за спасението или запазването на живота или здравето на пациента”. В писмото на прокуратурата се подчертава още, че между правото на живот и правото на разполагане с него, каквото е например гладната стачка първото е с по-голяма сила.
След 43 дни гладна стачка здравните проблеми на имигрантите като хипотермия, ниско кръвно налягане и загуба на тегло се увеличават непрекъснато, а ниските температури през последните дни усложняват още повече ситуацията.