Снимка: ras-eaak.blogspot.com
Нова 48-часова работна стачка обявиха двата най-големи работни синдиката в страната. Държавни и частни служители се обединяват, за да блокират дейността в страната в деня на приемането на Средносрочната оздравителната програма. Тя включва в себе си сериозни ограничителни мерки, високи данъци и финансови съкращения за периода 2012-2014, за да се намали дефицита на страната. След нейния край трябва да започне да образуват първични бюджетни излишъци от порядъка на поне пет на сто от БВП, така че Гърция сама да обслужва погасяването на външния си дълг, вместо да се кредитира от външните пазари за тази цел.
GRReproter се свърза с Статис Анестис, който е заместник-главен секретар в Съюза на служителите в частния сектор, който разясни за нашите читатели какво кара синдикатите да мобилизират своите сили в най-дългата общонародна стачка в новата история на Гърция. „Искаме да накараме политическото управление да обърне повече внимание на социалната политика и в тези трудни времена да подкрепи най-слабите слоеве в обществото, които страдат най-много от въвеждането на ограничителните мерки”, каза синдикалистът.
Целта на самата стачка е да се пробуди социалната съвест на политиците, които трябва да вземат в предвид загубата на стотици хиляди работни места и да преустановят орязването на социалните добавки и помощи, както и на разходите в здравната сфера и образованието. От Съюза на служителите в частния сектор настояват правителството на ПАСОК да попълни дупките в бюджета, като приложи ефективна политика в борбата с данъчната некоректност. Изискваме да платят не обикновените хора, а тези, които притежават много, казват от синдиката.
„Стачката се организира, за да изрази най-силния протест на нашето общество срещу тежките и несправедливи мерки, които предвижда Средносрочната оздравителна програма под контрола на тройката и Европейската комисия”. Той подчерта, че мерките, които се подготвят са изключително тежки и непопулярни, и никой в страната не е готов да ги подкрепи и това изисква да се даде израз на общественото недоволство по възможно най-острия, но все пак мирен начин.
Най-голямо недоумение обаче предизвика заявлението на Статис Анестис, според което независимо от цялото недоволство, което синдикатите са готови да излеят срещу управляващите в 48-часовата стачка, Съюзът на служителите в частния сектор не се обявява срещу приемането Средносрочния план. Същият план, който ще стовари цял куп ограничителни мерки и високи данъци за следващите няколко години върху гърците. „Планът може да премине и да бъде гласуван, но в него искаме в него да се сменят предвиждания и определения, които не са социално правдиви”, заяви многозначително заместник-главният секретар на синдиката без да уточнява какво има предвид.
По-късно в разговора ни Статис Анестис поясни, че гръцкото правителство и Европейският съюз трябва да разберат, че като нападат с подобни крайни икономически мерки пенсионерите, работещите и обикновените хора, не може никоя държава да има надежда за оцеляване. Датите на двудневната повсеместна стачка в Гърция все още не са определени и те зависят от крайното решение на правителството, кога ще е крайното гласуване на средносрочния план. За момента информацията сочи, че той ще се гласува във вторник 28 юни тази година, така че се очаква стачните действия да се проведат в първите два дни от следващата седмица. От синдиката си оставиха правото тези дати да се променят, ако правителството смени деня за гласуване на Средносрочната оздравителна програма.
По принцип в общонародните стачки вземат участие всички държавни предприятия, медиите, транспорта и членове от други решаващи сектори на местната икономика. GRReproter се обърна към някои обикновени граждани, за да ги попита дали и те ще се включат в стачните действия.
26-момиче, което работи в частна телевизия в столицата заяви, че ако Съюзът на атинските журналисти вземе решение да се включи в протеста, тя също няма да се яви на работа. Тя пожела да остане анонимна, но каза, че ще подкрепи стачката, защото също не е съгласна с промените в държавата. Независимо от това, добави, че няма да се включи в протестите активно и не възнамерява да слезе на Синтагама, за да протестира.
Мариета на 53 години, която е собственик на малък семеен бизнес за ръчно произведени абажури пък заяви, че няма да се включи в стачката, защото няма ако тя не си изпълни поръчките, няма кой да й свърши работата. „Нямам време за стачки. Нещата в страната са толкова сериозни, че ако изпусна и малкото ми останали клиенти, ще фалирам, а това не мога да си го позволя”.
24-годишната Данай, която е студентка по Маркетинг и реклама, но работи и в голяма верига магазини за младежка мода също каза, че няма да се включи в общогръцката стачка. „Стачките са за хор, които не се страхуват, че ще загубят работата си. Освен това, аз съм доволна настоящите си работодатели. Съобразяват се с учебните ми часове в университета, коректни са в плащанията, имам социална и здравна осигуровка и получавам заплата, която ми покрива разходите по образованието. Няма да стачкувам”. Данай допълни, че знае колко трудни времена идват, но си дава сметка, че някои трудности просто трябва да се преодолеят. Не се обявява категорично срещу стачките, но не смята, че има причина в момента да се включи в общогръцкия протест.