Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Сирийците се смятат за a priori бежанци в Гърция

17 Април 2013 / 18:04:27  Анастасия Балездрова
1667 прочитания

От 9 април гръцките полицаи не задържат сирийски граждани, които се намират без документи в страната. В случай, че някой бъде изпратен в ареста, той трябва да бъде веднага освободен след установяването на неговата националност. Това обяви представител на министерството за защита на гражданите по време на пресконференция, организирана от гръцкия филиал на въховния комисариат за бежанците на ООН.

“Сирийците са специална категория, заради войната, която бушува в страната им. Но и преди нареждането максималният им престой в ареста не надхвърляше 1-2 месеца”, допълни той. Ако полицията залови сирийски гражданин, срещу когото има издадена заповед за арест и екстрадиране, той ще получава документ за шестмесечно отлагане на изпълнението на наказанието, който ще се подновява до нормализирането на ситуацията в Сирия.

В Гърция все още няма статистика за броя на имигрантите – нито за законните, нито за тези без документи. Също толкова неизвестен е броят на бежанците от Сирия, които са пристигнали тук, за да избягат от войната. Все пак данните на полицията за заловените без документи сирийци показват, че бежанският поток се увеличава. През 2012 властите са заловили 7 927 сирийци, докато през 2011 техният брой е бил едва 1 522 души. Само през първите три месеца на 2013 са били заловени 1 276 сирийци.

След построяването на ограда в района на сухопътната гръцко-турска граница в региона на Еврос трафикантските мрежи пренасят повечето от имигрантите и бежанците през морето към островите в Северен Егей и Додеканезите. По време на пресконференцията бе представен видеоматериал, в който директорът на пристанищната полиция на остров Лесбос показваше лодките с думите: “Това са лодки с капацитет до 10 души. Трафикантите качват в тях между 30 – 40, а понякога и по 50 души”. Леките съдове не могат да се преборят със силните вълни и за много от търсещите по-добър живот имигранти пътуването е последното. Преди месец по този начин са загинали седем сирийци, а през декември са били открити труповете на 21 афганистанци.

По данни на ООН от началото на войната досега над 1,3 милиона души са напуснали Сирия, за да избягат от тежките сражения. Регионалният координатор на бежанците от Сирия Панос Мумдзис разказа, че те бягат предимно в съседните ма Сирия държави, защото живеят с надеждата, че военните действия ще бъдат прекратени и ще могат да се върнат обратно. В Ливан те са над 417 827 души и са разпръснати в цялата страна. В Турция са около 400 000, а в Йордания - почти половин милион, което вече създава проблеми на пет-милионната държава. Правителството се готви да постави въпроса пред ООН, тъй като смята, че “огромният поток от бежанци от Сирия заплашва националната сигурност в Йордания”.

Панос Мумдзис повтори призива на ООН към съседните страни да оставят границите си отворени за бежанците и да спомогнат с финансирането на тяхното подпомагане от световната организация. “До момента сме събрали около една трета от необходимия един милиард долара. Целим да помогнем на 1,1 милиона бежанци”. Той допълни, че основните източници на финансова подкрепа са западните правителства.

От своя страна ръководителят на гръцкия филиал на Върховния комисариат на ООН за бежанците Георгиос Царбопулос приветства промяната в отношението на гръцките власти към бежанците от Сирия. Той допълни, че сред тях има и хора от други националности, които обаче са сирийски граждани и затова всеки случай трябва да бъде разглеждан отделно и внимателно. “Друг сериозен въпрос е отдаването на статут на бежанци на първа инстанция. От разговорите си със сирийци знаем, че много от тях не подават молба при пристигането си в Гърция първо, защото нямат доверие в доказано неуспешната система и второ, понеже имат близки в други европейски държави и се надяват да отидат при тях. В рамките на една година са удовлетворени минимален брой искания, докато при преразглеждането от второстепенните съвети нещата стоят по съвсем различен начин”.

Представителят на министерството за защита на гражданите призна, че съществуват слабости в системата и обяви, че новите имигрантски и бежански служби ще започнат да функционират до 1-2 месеца. Същевременно на различни места по границата на Гърция с Турция ще бъдат създадени няколко центрове за пръв прием на имигрантите, като усилията са насочени установяването на националността и гражданството на всеки имигрант или бежанец (screening) да става още при влизането му на гръцка територия.

Категории: Сирия война бежанци Върховен комисариат на ООН за бежанците Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus