Министърът на Здравеопазването Андреас Ловердос
С премествания на работещите в системата на здравеопазването ще се запълват вече свободните места в държавните болници. Прехвърлянето на персонал ще се извършва между болниците, които имат общо ръководство, както предвиждат окончателните решения на Министерството на Здравеопазването за сливанията в здравната система. Както заяви вчера здравният министър Андреас Ловердос, «обединяване на силите означава общо сътрудничество на болниците на всички нива. Не може болници, които ги дели само една стена да не си помагат една на друга: не може напр. в „Агия София“ да има авария в електропреносната мрежа и да не я поправи електротехникът на съседната болница».
Вчера министърът на здравеопазването представи окончателните решения за преустройство на здравната система, говорейки за «нови мерки в националната здравна система, която с приключването на сливанията на клиниките и лабораториите в края на август ще изглежда по съсвем различен начин». Той уточни, че няма да бъде закрита нито една структура и няма да има никакви съкращения. По-конкретно съгласно окончателните решения:
175-те директори и зам.-директори, с които разполага днес здравната система, стават 144. По-конкретно директорите от 131 се намаляват на 77.
46.873 болнични легла стават 35.815. Г-н Ловердос не изключи разбира се възможността броят на леглата да се намали още, при сливанията на клиники, които ще бъдат оповестени следващата седмица.
Ще се промени предназначението на 8 болници. Става въпрос за болници, които са се обединили с по-големи, като според г-н Ловердос, последните ще решат „съдбата“ на по-малките.
За 6 болници е решено да встъпят в режим на сътрудничество. Както обясни здравният министър, тези болници ще сътрудничат в областта на науката. Така например болницата „Онасио“ може да поддържа сътрудничество в областта на науката с болницата „Атико“ в Хайдари, „Дзанио“ с болницата „Метакса“, болницата на остров Родос с тази в Лерос и т. н.
Зам.-министърът на здравеопазването Михалис Тимосидис подчерта, че със съвместното управление «системата ще запълни празнини, които съществуват днес». Той добави, че системата вече е измерима и може да бъде атестирана. Както съобщи и г-н Ловердос, незабавно ще започне атестирането на директорите в системата на здравеопазването, ще бъдат определени необходимите качества и ще се извърши оценяване. «Получихме една здравна система с генерали, но без войници», каза здравният министър.
Αтестиране
Главният секретар Никос Полизос посочи, че «до края на годината ще можем да оценяваме всичко». Според данните, които той представи, новата структура на здравната система предвижда 82 главни болници и 49 свързани с тях, около 36.000 болнични легла, 1.700 клиники и 800 лаборатории. Незабавна беше реакцията на председателя на Федерацията на Съюзите на Болничните Лекари в Гърция Димитрис Варнавас, който заяви: «Като се има предвид 30%-то увеличение на посещенията на пациенти в държавните болници, наложително е веднага да се открият всички болнични легла, които сега са закрити поради драматичната липса на персонал. Тъкмо обратното, г-н Ловердос подчинявайки се сляпо на заповедите на Тройката, обяви днес закриването на 11.000 легла въз основа на подправени данни и статистически алхимии». Председателят на Атинския Лекарски Съюз Йоргос Патулис подчерта, че «ръководствата 'гиганти' когато става дума за толкова големи болнични структури е невъзможно да функционират, тъй като не може да се осъществява ежедневен контрол».
Промените в болниците
-
Болницата „Евангелизмос“ придобива общо управление с Очната клиника, Поликлиниката и 3-та болница на Националния Осигурителен Институт.
-
Болницата „Сотирия“ - с болницата „Г. Гениматас“, а Общата Държавна Болница в Никеа – с болницата „Агия Варвара“.
-
Болницата във Верия – с тази в Науса, болницата „Гениматас“ в Солун – с болницата „Агиос Димитриос“, а болницата АХЕПА – с болницата за Специални Заболявания – Солун.
-
Университетската болница в Лариса – с Окръжна болница – Лариса, болницата в Ламия – с тази в Карпениси и Амфиса, а болницата в Агринио – с тази в Месолонги.
-
Болницата в Пиргос – с тази в Амалиада и Крестенон. На остров Крит болницата „Агиос Николаос“ - с тези в Йерапетра, Сития и Неаполи.