Днес в сграда Ипатия, където са настанени провеждащите гладна стачка имигранти бе свикана пресконференция относно състоянието на тяхното здраве. Един от гладуващите имигранти на име Хасан взе думата пръв. Успя да изрече само няколко изречения и припадна в следствие на хипотермия и изтощение. В същото състояние се намират повечето от общо 300-та имигранти в Атина и Солун след 25 дни гладна стачка.
Още преди началото на пресконференцията Хасан, който бе седнал на един от столовете започна да трепери. Тогава един от активистите донесе юрган, с който го зави, но въпреки това младежът видимо се чувстваше много зле.
„Минаха 25 дни и все още нямаме никакъв отговор от правителството. Не знаем какво ще се случи от тук нататък. Смъртта не ни плаши. Нека поне умрем спокойни, че сме се борили” успя да каже Хасан преди да загуби съзнание.
Според лекаря Танасис Карамбелис, който му оказа необходимата помощ имигрантът за съвсем малко не е получил спазми.
След 25 дни, прекарани само с вода, малко сол и захар четирима от стачниците вече се намират в болница. Единият от тях е с тежко сърдечно заболяване, двама с тежко обезводняване и един с чревни проблеми. „Здравните проблеми, които са имали преди гладната стачка са се обострили, като при някои стачници се появиха и сърдечни аритмии и изпадане в безсъзнание” заяви лекарят и допълни, че „състоянието на стачниците е критично и на предела”.
„Съвсем скоро правителството ще се изправи пред една сериозна хуманитарна катастрофа. Министрите мислят, че като се отнасят с такова лекомислие към имигрантите ще избегнат своята отговорност, но това няма да стане” подчерта няколко пъти медикът.
Според него имигрантите, които провеждат гладната стачка с опасност за живота си представят по ярък начин проблема с незаконния труд в Гърция.
„Съществува изход от ситуацията и то достоен, г-н Папандреу” каза лекарят и предложи да бъде внесена в гръцкото право и приложена веднага европейската директива 52/2009, която „забранява незаконния труд”.
„Призоваваме правителството и лично премиера да приложи директивата и да вземе всички мерки за защита на живота и здравето на имигрантите, защото много скоро, много по-бързо отколкото очаква ще се изправи пред своята отговорност и пред една хуманитарна катастрофа. И това не тряба да се случи в нашата страна”.
До момента имигрантите и членовете на инициативата „Солидарност”, които ги подкрепят нямат контакт с нито един държавен орган. „Компетентните министерства показват пълно безразличие за съществуването на директивата, която задоволява искането на имигрантите” каза още Танасис Карамбелис.
Петрос Йотис от инициатива „Солидарност” прочете откъси от изявленията на днешния премиер, направени през 2008 за гладната стачка, която са провели 15 имигранти на остров Крит. Тогава Георгиос Папандреу се е обявил в подкрепа на стачкуващите, като текстът носи заглавието „Солидарност към провеждащите гладна стачка в Хания имигранти”.
От името на стачниците Абдул Хаджи от Форума на Имигрантите в Крит припомни разказа на Георгиос Папандреу, че когато е бил студент в Швеция е работил и като чистач, за да си осигури средства. „Изпитал е расизма на свой гръб. Сега, когато е най-високопоставеният политик в страната нека не позволи тук да умират хора, а да удовлетвори техните искания преди да е станало късно. Нека правителството да не чака първата жертва, за да говори над трупа”.
В 18:00 ще се проведе шествие от сградата на Националния музей до министерството на сътрешните работи и обратно с искане да бъдат удовлетворени исканията на стачкуващите имигранти.