Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

След 26 дни гладна стачка, емигрантите вече не могат да пият и вода

20 Февруари 2011 / 16:02:15  GRReporter
4441 прочитания

Четирима души са в болница и 233-ма са на прага на оцеляването след 26 дни гладна стачка. Емигрантите, които започнаха гладната стачка с искане да бъдат узаконени всички незаконно работещи чужденци в Гърция, продължават да гладуват и пият единствено вода и захар. Днес в сградата на бул. Патисия, където се намират емигрантите, пристигнаха представителки на Мрежата на жените от Партията на Европейската Левица и заместни председателката на партията Маите Мола, които изразиха своят солидарност към искането им за узаконяване. По повод на това посещение, при стачкуващите дойде и евродепутатът на гръцкаталява парламнтарна коалиция СИРИЗА Никос Хундис, който също изяви своето безпокойство за здравето и живота на емигрантите и призова за спешно действие от страна на правителството.

„Състоянието на емигрантите е на ръба. Здравето и животът им след 26 дни гладна стачка се намират в опасност. Най-накрая правителството трябва да се повълнува преди да е станало късно и да даде решение на проблема. Борбата на емигрантите, които правят гладна стачка, вълнува десетки евродепутати. Евродепутати, които са от различни страни на Европейския съюз и от различни партии от левицата, социалистически и екологически подписаха петиция в тяхна подкрепа, което означава, че тяхната борба има една широка подкрепа” заяви Никос Хундис. „Гръцкото правителство трябва веднага да се справи с проблема и всички заедно да се преборим за една различна емиграционна политика в Европейския съюз, която да дава равни права на хората, които идват тук, живеят до наси работят от години в страната, както са стачкуващите” допълни евродепутатът.

„Повечето от емигрантите, които са тук са с десет килапо-слаби отпреди, имат схващания, болят ги мускулите, защото не се хранят. Десетки от тях са толкова изнемощели, че не могат да поемат и достатъчно течности. С тези симптоми шестима души бяха изпратени в болница. Двама от тях се върнаха обратно, четирима останаха в болница. Единият от тях няма да може да продължи стачката, защото има сериозен проблем със сърцето.Но в следващите дни десетки от тях ще трябва да бъдат приети в болница заради обезводняване, но и вече заради проблеми с органична недостатъчност, които могат да доведат до необратими вреди за организма. Много по-скоро отколкото може да си представи някой, ще сме на прага на хуманитарна катастрофа” казва лекарят Танасис Карамбелис, който всекидневно следи здравното състояние на емигрантите.

„Правителството трябва бързо да задоволи тяхното справедливо искане. Това е негово задължение, тъй като има една директива на ЕС, която трябва да бъде внедрена в гръцкото законодателство. Тази директива забранява незаконната работа и това е искането на стачкуващите – да им бъдат дадени документи и да не са обекти на експлоатация. Като покрива работаа на черно, правителството не само наруава правата на чуждите работещите, но и на гърците, защото чужденцте им подбиват надниците като работят на черно за по-малко пари” допълва Карамбелис.

Лекарят каза, че всекидневно пристигат в сградата Хепатия хора, които носят вода, захар или се интересуват за здравето на емигрантите. Той заяви, че условията не са много добри, защото тоалетната намираща се вътре в сградата е заключена, а емигрантите вече са трудно подвижни и трябва да излизат навън, където са поставени химическите тоалетни. Още от началото, когато те влезнаха в сградата на Фондация Хепатия, „Червеният кръст” им отпуснаха палатки и одеяла, но поставиха и два душа, където те могат да се къпят. Д-р Карамбелис оправда твърденията, че сградата на бул. Патисия е „здравеопасна бомба” за обществото, тъй като емигрантите не страдат нито от грип, нито от други вирусни или инфекциозни заболявания, а единствено техният живот е в опасност заради строгата гладна стачка.

Собственикът на сградата на бул. Патисия, където стоят емигрантите, е бизнесменът Константинос Рудзунис, а неговата съпруга Хрисанти е детски хирург и активистка. Те щедро предоставиха сградата, която наскоро са ремонтирали, за да бъде разрешен проблема с престоя на стачкуващите емигранти. Лекарят, който следи здравното състояние на емигрантите каза, че собственикът, който в началото даде сградата за 15 дни, в момента проявява търпение, защото те остават по-дълго време от уговореното. Вестник Вима съобщи, че собственикът на сградата се е постарал да открие по-голямо помещение, в края на януари е намерил сграда от 1600 квадратни метра в центъра на Атина, прокарал е ток със собствени средства и е наел фирма, за да я почисти. Според репортажа на вестника никой от официалните представители на властта не се е поинтересувал от новото предложение на Рудзунис, а според неофициално изказване на д-р Карамбелис до емигрантите това предложение не е достигнало.

В същото време правителството готви ново законодателство, което ще позволи на много емигранти, които не са успели да възобновят документите си за престой и работа, да го направят. Министерство на заетостта вече е изпратило наредба до Комисията по законодателството, според която ще се намалява необходимия брой дни с платени здравни осигуровки за годината, за да може по-лесно да имат възоможност да си обновяват документите за престой. В парламента в следващите дни ще се обсъжда и европейска директива, която предвижда наказания за работодателите, които дават работа на емигранти без документи и не ги осигуряват. Освен това в центровете, където се приемат емигрантите, които преминават границата, ще се подават на място молбите им и ще се преглеждат веднага. Там ще се преценява дали изпълняват критериите за бежанци или ще им се дава право за престой в срок на три или шест месеца, или ще бъдат изпращани обратно към родината си. Когато приключат тези процедури се предполага, че в Гърция ще останат около 500 000 законни емигранти, казва вестник Вима.

Категории: АктуалноОбщество емигранти политика документи гладна стачка
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus