Ръчна спирачка дръпнаха днес такситата в цяла Гърция в знак на протест срещу решението на министъра на транспорта и инфраструктурите Янис Рагусис да либерализира професията. Стачката ще продължи до сряда.
Хиляди таксита блокираха улицата до входа на пристанището в Пирея и един от пътните възли на Атики одос, която води към летището, като предизвикаха дълги опашки от автомобили и суматоха в така или иначе натоварения трафик. Малко по-късно те се насочиха към центъра на Атина, за да могат техните собственици да протестират пред сградата на парламента.
Полицията прекъсна движението на двете жълти реки, които пристигнаха от Пирея и района атинското летище съвсем близо до площад Синтагма. Такситата блокираха булевард Амалиас и собствениците им започнаха да се събират около началото на жълтото „шествие”, за да чуят решението на синдиката за продължението на протеста. Под звуците на революционни песни шофьорите коментираха помежду си, че ще продължат протеста си „докрай” и с лозунгите си приканваха министър Янис Рагусис да подаде оставка.
Андонис кара такси от 19 години. Той заяви, че не е против либерализирането на професията, но настоя, че не е нужно да бъдат издадени нови разрешителни. „Протестираме, защото днес в област Атика такситата са достатъчно на брой, за да покриват нуждите на региона. Съществува закон, според който едно разрешително за такси съответства на 1000 жители. Ние вече сме повече и аналогията е три таксита на 1000 жители. Следователно няма причина да бъдат издадени други разрешителни”.
Андонис каза още, че е съгласен да бъдат издадени нови разрешителни за районите, където броят на такститата е недостатъчен и добави: „Бих искал да кажа, че не е наша вината за завишения брой таксита. След всяка изборна надпревара всяко правителство даваше по 3 разрешителни на един, 4 на друг и така се събраха много”.
Относно начина на издаване на разрешителни в бъдеще Андонис се затрудни да отговори. „Личното ми мнение е, че трябва да се намери някаква формула за разрешителните. Във всеки случай издаването им без заплащане, а само на база подадена молба от заинтересования подценява нашите разрешителни. Имаме колеги, които преди една година си купиха разрешителни на цена двеста хиляди евро”.
Според синдиката само в област Атика шофьорите, които са купили своите разрешителни срещу стотици хиляди евро през последните няколко години са пет хиляди. Един от тях е Апостолис.
„Купих разрешителното през 2008 срещу двеста хиляди евро плюс колата и в момента се боря за един сносен надник, за да мога да осигуря съществуването на семейството си и да плащам вноските по заема.
И изведнъж се появява един министър, който казва, че всеки може да вземе разрешително срещу 2500 евро, един автомобил и да излезе по улиците да работи. В резултат на това няма да има работа нито за мен, нито и за него. Разликата между неговите 2500 и моите 200000 евро е огромна. Това е несправедливостта, за която говорим от толкова време. Правителствата, които през всички тези години знаеха много добре как се продаваха разрешителните не направиха абсолютно нищо, не защитиха никого и стигнахме до днешното състояние”.
Според Герасимос, който е наследил разрешителното от баща си проблемите са два. „Първо, губим собствеността си, за която сме заплатили с пот и кръв. Цели поколения са се борили, за да създадат тези автомобили. Вторият проблем е, че съкращават нашата така или иначе намаляла работа”. Той каза, че опасенията на собствениците на таксита са породени от вече подадените 4000 молби за разрешителни. „Не мога да съм сигурен за това, но във всеки случай е ясно, че работата ни ще намалее до минимум”.