Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Сутрешната закуска е не само здравословна, но помага и за добра фигура

11 Септември 2014 / 13:09:26  Иван Петков
2337 прочитания

Здравословните хранителни навици са приоритет на възпитанието в семейството и зависят най-вече от майката. Това е основният извод на социологическо допитване, проведено от агенцията за онлайн изследвания Gemius. То е проведено сред майки на възраст между 30 и 50 години, които имат средно или по-високо образование. За 9 от 10 от анкетираните жени закуската е най-важното хранене за деня. Въпреки това едва 4 от 10 закусват всеки ден. Като основна причина 84% от анкеираните посочват липсата на глад сутрин. Това според специалистите говори за лоши хранителни навици и прекаляване с храната вечер, което пречи на организма да си почине активно. 15% се падат на следващата по популярност причина за пропускане на закуската, която е недостатъчното време сутрин. 59,5 % от анкетираните закусват обикновено вкъщи, следващото най-популярно място за закуска е на работното място (37,8%). 88,5 % от анкетираните майки отговарят, че децата им закусват всеки ден, 63,4 % казват, че децата им закусват вкъщи, а 31,9 % - в детската градина или училище.

Скорошно изследване, проведено от учени от Кембридж показва, че хората, които закусват пълноценно, са по-жизнени, с по-остро внимание и с повече сила, с която да посрещнат предизвикателствата през деня. При децата това се изразява особено отчетливо: при учениците способността да възприемат и да мислят се засилва. Балансираната закуска, която съдържа необходимите ни полезни вещества като витамини, минерали, фибри от плодовете и зеленчуците, полезни мазнини и незаменими аминокиселини, способства и за регулиране на теглото и жизнените показатели. Приетите на закуска вещества се изразходват през деня, а не се складират в тялото, което е причина за напълняването.

„Закуската неслучайно е наричана най-важното хранене за деня- чрез нея събуждаме метаболизма и осигуряваме на организма всички необходими хранителни вещества, за да изпълняваме с енергия всекидневните си задачи“, коментира резултатите от изследването доцент Веселка Дулева, национален консултант по хранене и диететика. „Проучването разкри, че българите приемат прекалено много наститени мазнини и недостатъчно полезни есенциални мазнини. Важно е да обръщаме повече внимание на мазнините - за да е здравословна закуската ни, тя трябва да съдържа полезни мазнини, които можем да си набавим от растителните масла, ядки и семена и мазни риби “, добави още тя.

От една страна българките знаят, че Омега 3 и 6 са полезни мазнини, но от друга се затрудняват да посочат в кои хранителни продукти се съдържат те. Ненаситените мазнини, които са предимно от растителен произход, са полезни мазнини. Есенциалните мазнини са сред тях. Това са единствените мазнини, които тялото не може да произведе само, а наистина се нуждае от тях. Поради тази причина се наричат и есенциални – незаменими, и трябва да се приемат всекидневно. Организмът ни се нуждае от 2 гр от Омега 3 и около 10 гр от Омега 6 всеки ден.

Полезните мазнини, и особено есенциалните, могат да окажат положителен ефект върху здравето на сърцето. Те подобряват холестеролния профил в кръвта, което помага за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания. Есенциалните мазнини (Омега 3 и Омега 6) са много важни и за нормалното развитие и растеж на децата. Обратно, трансмастните киселини, които се съдържат в млякото, маслото и месото от преживни животни, се водят рискови и това е факт, който е известен на голяма част от анкетираните майка.

Специалистите съветват да не изключваме месото от своята диета, в това число и червеното месо. През последните години се наблюдава обезпокоителна тенденция сред децата и младите жени, свързана с появата на недостиг на желязо в кръвта и последваща анемия. Препоръчва се умерена консумация на месните продукти без видими мазнини. Трябва да се избягват съставни колбаси като кренвирши, салами и луканки.  Те съдържат големи количества "лоши" мазнини, оцветители и овкусители и твърде малко полезни съставки.

Предлагаме ви рецепта за полезен, вкусен и полезен домашен маргарин, предоставена от кулинарния блогър Сандра Алексиева.

Начин на приготвяне

Разтопявате палмовото масло на водна баня за около 10-на минути. Не ползвайте микровълнова фурна или друга термична обработка, защото след това сместа много трудно ще стегне. Щом палмовото масло започне да омеква и да се топи, започнете да разбърквате. 

За да завършите приготвянето на домашния маргарин, преместете съда с разтопеното палмово масло в купа с лед. Продължете да разбърквате и добавете 1 супена лъжица зехтин, 2 супени лъжици слънчогледово олио, 1 супена лъжица ленено масло (може да ползвате и други масла, като рапично например). Използването на комбинация от различни масла ще ви даде възможно най-голям брой полезни мазнини.  Разбъркайте докато сместа  стане хомогенна, добавете 1-2 лъжички жълтък, който е естествен емулгатор и ще сгъсти маргарина. Добавете 2 лъжици прясно мляко, което да разтвори мазнините. Преди сместа да е стегнала, се добавят няколко капки пресен лимонов сок и щипка сол. По желание могат да се добавят и различни зелени подправки или билки , примерно босилек. Така приготвения домашен маргарин е здравословен, не съдържа вредните хидрогенирани мазнини и консерванти.  Задължително е да се съхранява в хладилник и е добър за консумация за не повече от 4-5 дни.

Според резултатите от изследването, след плодовете, сандвичите са най-предпочитаната закуска. Затова ви предлагаме и няколко рецепти от същата авторка, които отнемат "само минута":

Сандвич за много гладни:

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus