Промените в световната икономическа обстановка, общата икономическа стагнация, намаляването на социалните придобивки и влошаването на условията на труд са основните теми, които се обсъждат в Атина на 16-тия Световен конгрес на синдикатите. Той се провежда в рамките на четири дни, но още от първият ден на сесията синдикалните лидери достигнаха единодушно до извода, че световната криза постави в още по-неизгодна позиция обикновените работници и служители в целия свят.
Призиви за международна солидарност и равни права отправиха синдикални лидери от пет континента, които се събраха в гръцката столицата, за да обсъдят проблемите на работниците в целия свят и да вземат решение за организация на новите стачни цели в следващата година.
„Няма никакви социални права за защита на работещите”, заяви Гери Томсън Кенеди, синдикалист от Австралия. Държавата и работодателите са се погрижили почти да унищожат синдикалните движения в страната. При организация на стачка, работодателите имат право да дадат синдикалните лидери на съд и дори ги заплашват до 5 месеца със затвор, ако делата бъдат спечелени. В резултат на тази политика много малки синдикати, които са искали да отвоюват елементарни социални придобивки са били докарани до просешка тояга и са стигнали до фалит.
По отношение на даването на равни права и възможности, Гери Томсън Кенеди заяви, че аборигени не са имали право да гласуват до средата на миналия век. Това обикновено човешко право са го спечелили чак през 60-те години на 20-ти век, но все още съществува дискриминация. Още по-сериозни проблеми имат колумбийските синдикалисти, за които синдикалната дейност представлява дори смъртна присъда. След семинар в Колумбия, двата най-големи работнически съюза в страната са станали членове на Световната федерация на синдикатите. Независимо от това нападенията над работници, които искат да защитават правата си продължават. Почти осем хиляди души в момента лежат в затвора, над пет милиона са били убити от местния режим.
Салвадор Антониос Валдес Меса синдикален лидер от Куба заяви, че един на всеки шест души в света умира от глад. Той бе категоричен, че това показва колко погрешна е водената днес икономическа политика в света и колко е важно държавните управници да обърна поглед в по-голяма степен на нуждите на обикновения човек, а не само на корпорациите. Салвадор Меса заяви, че в момента и неговата страна е в период на реформация на социалистическия тип система, която имат, но изрази пълната си и безусловна подкрепа към идеята, че здравното и социалното осигуряване трябва да са държавни и да важат за всички еднакво.
На Световен конгрес на синдикатите имаше и българско присъствие в лицето на Пепа Кръстева Генерална централа на браншовите синдикати, създаден в края на 1990 година. Организацията е член на Европейската конфедерация на независимите синдикати в Брюксел от 17 години и от девет на Световната федерация на синдикатите. Тя обясни, че най-големият проблем в България е нелегалното наемане на работна сила. Друга спънка пред съюзите, които защитават правата на работниците в България е ниското самочувствие на българската работна сила пред работодателите, което им пречи да се борят активно за социалните си права. Очаквайте повече информация за проблемите на синдикалните сили в България в интервюто на GRReporter с Пепа Кръстева, което ще бъде публикувано до края на тази седмица.