Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Свободните професионалисти могат да открият своя офис в loft2work

26 Май 2011 / 22:05:08  GRReporter
1552 прочитания

„Да работиш на място, в което циркулират нови идеи от професионалисти в различни сфери те прави по-креативен и по-работоспособен” обещава мотото на най-новот място за обща работа, което отвори врати в Атина преди две седмици и се казва loft2work. В основата на идеята за coworking е схващането, че freelance професионалисти, които поради естеството на тяхната работа имат нужда от определено пространство, където да работят, споделят едно общо помещение за работа заедно с нови хора, сред които имат възможността да открият нови сътрудници, да обменят идеи или да потърсят съвет. Сред преимуществата, както казва и една от cowork-арите Оля Карадза, е че е по-интересно да работиш на едно място с повече хора, отколкото сам, а практическата част е, че се спестяват пари, тъй като не е необходимо да вземеш под наем свое място. Но най-важното е, че работиш на едно място, където циркулират нови идеи и могат да се развият общи проекти.

loft2work се намира на малка тиха уличка в централния атински квартал „Метаксургио”, а самото помещение е тип loft с голяма веранда. Там се запознавам с Оля, Андреас и Зисис, които са сред първите coworkers. Оля е психоложка и бизнес консултант на свободна практика, Андрес е диджей и готвач, а Зисис се занимава с организирането на изложби за нови изобретения.

Всъщност София Дасира, която е социолог и основателката на loft2work, липсваше, така че Оля е тази, която разказва за това как се е развила идеята за място, където да се събират хора с различен бекграунд и да работят заедно, имайки обща концепция за начина на работа. Всичко започва от това, че София иска да създаде пространство, където да се събират хората от квартала, за да работят върху реализацията на идеи, които ще бъдат полезни за общността, но и да се забавляват в същото време, доколкото разбирам от Оля Карадза. Но може би заради факта, че не е съвсем ясно как точно може да се финансира този проект, лека-полека той пропада. След едно пътуване до Берлин, София вече е наясно как може да изпълни своята идея да събере хора, които да мислят креативно, всеки да работи по своите си проекти, но да имат полза един от друг с идеите си и в най-добрия случай да направят нещо общо, което да е със социална „мисия”.

Оля ми прави кафе и сядаме на верандата, където са Андреас и Зисис, а навън започва да вали пороен дъжд. И така, по време на пътуването си в Берлин София отишла в един т.нар hub и й станало ясно, че това е нейният модел на работа, който иска да задвижи в Атина. Първият „хъб” е създаден във Виена и означава нещо като „електрически контакт-разклонител”, в който се свързват различни мрежи, а преносното му значение се отнася до място, което вдъхновява и подкрепя нови решения свързани с въпроси, които засягат битието ни. Това са места, където хората са надъхани да направят нещо за позитивна промяна и имат под ръка всичко, което им е необходимо, за да реализират по креативен начин идеи, които да повлияят позитивно върху обществото като цяло. Както се казва в сайта на виенския хъб „просто това са вдъхновяващи места за хора, които искат да направят нещо различно, да работят, да се срещат, да научават, да се свързват”.

Атинският loft2work е подобно място. Накратко този нов хъб е в помещение от 140 кв.м. с wi-fi , принтери, скенери, лап-топове, телевизор с абонатния канал на NOVA, игри, музика, канапета, библиотека, масички за работа и meeting room за няколко души. Цените се движат между 10 евро на ден, 75 евро за part-time посещения месечно от 2-3 пъти на седмица и 150 евро месечна такса. Конферентната зала може да бъде наемана срещу такса от 15 евро на час за бизнес срещи, а за организации с идеална цел се дава безплатно. Идеята е да се създаде една общност от хора, която да бъде като „кошер”, където да изскачат новаторски идеи и да водят до някоя обществено-полезна дейност, казва Оля. За да се постигне тази цел е необходимо да действа правилно и бизнес частта от цялата история.

Други подобни организации от работещи номади, които се събират да работят заедно са фрийлансърите от групата Jelly. Важно понятие свързано с този тип места за работа е social innovation, което е и идея стояща за групата Ted започнала от Америка. Ако се инетерсувате от подобен начин на работа потърсете и групата от уеб експерти make sense.

Марина Николова

 

Категории: ОбществоАктуалноМедии работа лофт общност социална иновация идеи креативност
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus