Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Трусът в Турция не заплашва Гърция с ефекта на доминото

24 Октомври 2011 / 18:10:08  Анастасия Балездрова
1667 прочитания

 

Картината на разруха, стотиците жертви и хората, които спасителните екипи търсят в руините след силното земетресение от 7,2 по скалата на Рихтер в източна Турция събудиха тежки спомени в съзнанието на гърците. Голямото земетресение с магнитуд 5,9 по Рихтер, което разтърси Атина през 1999, причини смъртта на 143 души лиши от домовете им хиляди хора и причини огромни щети се случи именно след един мощен трус в западната част на Турция.

GRReporter се свърза с преподавателя по геофизика в солунския университет „Аристотел” Константинос Папазахос, който обясни защо земетресението в района на езерото Ван и последвалите вторични трусове не предвещават изразяването на сеизмични явления в Гърция. „Земетресението в Атина през 1999 беше много по-слабо от това в Турция миналата събота. В никакъв случай не може да се прави подобна връзка. Според статистически данни и лични анализи, земетресенията, които се случват в Анадола и в близост до Егейско море, както земетресението в Измит през 1999 имат пряко влияние и върху територията на Гърция. По-конкретно говорим за трусове, които предизвиква в северната част на басейна на Егейско море, както и в южната му част в по-късен етап от време.

Земетресението в Турция бе регистрирано в най-източната част на Анатолийската плоча и по-конкретно в североизточната й част, която се намира след нейния край. Районът се намира на много голямо разстояние от гръцките брегове и няма никаква възможност това заметресение да причини сериозно, пряко и дори непряко влияние върху сеизмичността на гръцката територия”.

Според специалиста предвиждането на подобни силни земетресения не е възможно, въпреки е понякога съществуват принаци за това. „За случаите на толкова големи земетресения можем да говорим за някои признаци. За конкретния район знаем, че в голяма част от случаите съществува един вид „генетична” връзка, т.е. може да се направи преценка за това как трусовете, които се случват на едно място могат да предизвикат щети на едно съседно място. Но, за да бъдем реалисти специално за района, в който стана земетресението нямаше никакви признаци. Това се дължи на факта, че в района на езерото Ван вече е имало едно разрушително земетресение преди не толкова голям период от време, през 1976. Следователно е нямало нито един сериозен признак за това, че е минал дълъг период без трусове в района”.

Константинос Папазахос посочи, че Гърция е място с висока сеизмичност, където всяка година се регистрират стотици по-слаби или силни трусове. „Сеизмичността не е променлива. Не можем да твърдим, че тя намалява или се увеличава във времето. Може да има периоди, в които да личи и да имаме усещането, че се е променила, но в действителност това е повече въпрос на възприятие и способност за възприемане на нещата от наша страна, отколкото реален факт. Следователно в момента на територията на Гърция не съществува нещо притеснително в по-голяма или в по-малка степен. Тук имаме среден годишен магнитуд от 6 – 6,3 по скалата на Рихтер. Ако няма такова земетресение в една година, то се случва през следващата или по-следващата, или се случват няколко едно след друго в една година. Съществуваха години, през които имаше силни и дори по-малки трусове, които обаче оставиха сериозни последствия, както тези през 1995 в Арнея на Халкидическия полуостров, в Козани и в Егио. Така че, можем да кажем, че има години, в които се случват повече и по-силни земетресения, в други те са по-слаби.

 В един толкова труден икономически момент за страната можем само да си пожелаем следващият период да е спокоен от сеизмична гледна точка. Защото ако си дадем сметка за икономическите последствия, които имаха някои земетресения напоследък, както това в Япония или в Атина през 1999 разбираме, че Гърция трудно ще понесе един такъв тежък икономически удар”.

Въпреки лошото финансово състояние на страната, в телефонен разговор с турския си колега Ахмет Давутоглу, гръцкият министър на външните работи Ставрос Ламбринидис изрази готовността на гръцкото министерство за защита на гражданите да осигури всяко възможно съдействие на турските власти. Преди малко турският премиер Реджеп Тагип Ердоган заяви, че Турция може да се справи сама с катастрофалните последици от труса и благодари на всички страни, които предложиха да помогнат.

 

Категории: Общество земетресение Турция Анатолийска плоча ефект на домино висока сеизмичност
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus