снимка - вестник Етнос
Първият звънец звънна, водосветът също бе проведен, но утре учениците в Гърция ще си останат вкъщи, защото учителите им ще стачкуват. Както обясниха по време на обща пресконференция ръководствата на федерациите на учителите в основното и средното образование, новата учебна година започна в задлъжнели училища с недостатъчен брой учители.
Според представените от тях данни училищата в района на град Козани дължат над 439 000 евро, в атинското предградие Маруси – 230 000 евро и в региона на Патра – 200 000 евро. Както посочиха това ще предизвика сериозни проблеми с отоплението, особено след изравняването на акциза на нафтата за отопление с този на дизела. Синдикалистите казаха, че на вчерашната си среща с министъра на образованието Константинос Арванитопулос са поставили искането си нафтата за училищата да не се облага с данъци, както това важи за нафтата, която използват военните. Според тях министърът отговорил, че това би било справедливо, без обаче да каже нещо конкретно. Към тази информация те добавиха, че 8-мо начално и средно училище в Атина ще останат без отопление, понеже компанията за природен газ ДЕПА е прекъснала доставката, заради неизплатени миналогодишни сметки.
Друг висящ въпрос е превозът на около 200 000 ученици от селата им до училищата в по-големи населени места, особено в региони, където все още не са изплатени всички задължения за транспортирането на учениците на съответните компании за автобусен транспорт.
„Като изключим учебниците, където имахме някакъв напредък всички останали въпроси, свързани с образованието са в трагично състояние”, заяви председателят на Федерацията на учителите в средното училище Никос Папахристос. Той посочи, че през последните три години броят на колегите му в средните училища е намалял с 11 062 души, т.е. те са по-малко с 11,7 на сто в сравнение с 2009. Тази година са се пенсионирали 3 150 преподаватели и са били назначени 185, 40 от които не са приели назначението. „Явно да си учител вече не е толкова престижно, особено след намаленията на заплатите”, посочи Никос Папахристос.
В същото време той каза, че в някои региони учителите са повече от необходимия брой и затова призова министерството да ускори процедурите около тяхното преместване в други региони, където се наблюдава липса на персонал. „Вместо да направят това от министерството предпочетоха да назначат учители с граждански договори”, каза той. Колегата му от Федерацията на учителите от основното образование Комнинос Мандас посочи обаче, че точно тези учители и преподаватели няма да могат да се явят в училищата, където са разпределени преди края на септември, понеже министерството на образованието все още не е оповестило списъците на разпределенията.
Той обърна особено внимание на училищата за деца с увреждания, които са били създадени преди три години „с много шум и фанфари”, без да бъде направено нито едно назначение на учител в тях. „Те работят само с учители на едногодишни договори, въпреки че за конкретната работа е необходимо да има постоянен квалифициран персонал”. Според Комнинос Мандас учителите основните училища са с 5 944 по-малко в сравнение с 2009, като на местата на пенсиониралите се не се назначават нови учители, а се запълват с такива с едногодишни договори.
Синдикалните представители на учителите заявиха категорично, че няма да позволят да настъпи друго намаление на техните заплати, да бъде увеличено тяхното работно време и да бъде дадена оценка на работата им. Според главния секретар на Федерацията на учителите в средното образование „условията ще станат още по-тежки след въвеждането на новите икономически мерки. Министерството на образованието настоява да бъде проведена тази оценка, която неминуемо ще доведе до режим на трудов ресурс и уволнения, каквато е и крайната цел. А всичко това ще предизвика проблеми в учебния процес”.
Представителите на двете федерации заявиха, че техните протестни действия ще продължат, без това да се отрази на учениците. Никой от тях не поясни как точно ще стане това.