снимка: news.yoropia.gr
С фалшиви дипломи, свидетелства за магистърска степен, дипломи за чужди езици и удостоверения за знание на новите технологии десетки учители и преподаватели, които участват в процедурата за определяне на съветници, директори и заместник-директори се опитват да спечелят едно място в училищната йерархия.
След представянето на скандала през март в статия на вестник Етнос министърът на образованието Анна Диамандопулу нареди провеждането на служебна проверка относно достоверността на представените от преподавателите дипломи. След това случаят бе поет от правосъдието, като съвсем скоро се очакват резултатите от прокурорското разследване. Днес обаче, след като редица областни управители представиха десетки случаи на преподаватели-кандидати, които са представили фалшиви документи проблемът „блесна” в пълните си размери.
Характерен е примерът на една учителка от Агринио, която представила фалшива диплома за магистърска степен от университета в област Западна Македония. Тя дори представила и втори фалшив документ. Проверката на областното управление за образование в Западна Македония показала, че конкретният университет не е издавал диплома на жената.
Разследването разкри и други случаи на учители в цяла Гърция, които са представили фалшиви документи, за да се покачат в административната йерархия на училищата и съответно да се домогнат до ред добавки към своите заплати в ущърб на постаралите се да продължат квалификацията си свои колеги.
Мащабът на проблема става ясен от факта, че само в основното училище учителите, които първоначално са заявили, че са придобили магистърска степен в чужбина са били 1103, но на процедурата по определянето на училищни съветници са се явили само 135. Според функционери от сферата на образованието много от тях са се побояли да се явят и да представят фалшивите или поставени под съмнение дипломи след започването на наредената от министерството проверка.
Образователното ведомство призна, че проблемът е много сериозен и дълбок. Поради този факт министър Анна Диамандопулу е поискала от областните управители да й изпратят резултатите от избора на училищните ръководства по места, за да могат да бъдат оповестени публично в електронната страница на министерството.
Сред най-фрапантните случаи е този на една кандидатка за директор, която представила фалшив докторат от Философския факултет на Атинския университет. Друг преподавател пък представил дипломи за знание на английски, без на практика да може да произнесе и дума на този език. Подобен е случаят на негова колежка, която се сдобила с фалшива диплома за отлично знание на работата с компютри.
Синдикалните органи на учителите подкрепиха провеждането на проверките. Някои от тях заявиха, че още миналата година са алармирали образователното министерство за проблема с масовото представяне на дипломи от чужди университети. Синдикалистите посочиха за пример представена от една учителка диплома, на която думата била изписна погрешно като „дилпома”. Те изразиха съжалението си, че „съществуват такива преподаватели”.
В същото време усилията се насочват към откриването на „центровете”, които снабдяват желаещите с фалшиви дипломи.