Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

В Атина ще има джамия, но без минаре

07 Септември 2011 / 19:09:38  Анастасия Балездрова
1925 прочитания

 

 

Със 198 гласа за и 16 против гръцкият парламент одобри добавката за изграждане на джамия в Атина. Въпреки силния отпор на крайнодясната партия ЛАОС и нейния председател Георгиос Карадзаферис, който поиска поименно гласуване депутатите от управляващата партия ПАСОК, опозиционната Нова демокрация и двете партии на Левицата гласуваха за.

По този начин Атина ще престане да бъде столицата с над 500 хиляди мюсюлмани, в която те нямат молитвен дом. За сметка на това обаче той няма да бъде съвсем както следва, нито ще е в състояние да удовлетвори нуждите на всички мюсюлмани. Джамията, която ще бъде издигната на парцел, принадлежащ на гръцките военно-морски сили няма да има минаре. В нея ще могат да се молят общо 350 души, въпреки че в първоначалния план се предвиждаше сградата да побира 500.

Джамията няма да има минаре. Според мюсюлманите това е като в една църква да няма камбана. „Молитвите ще се провеждат, но все пак нещо ще липсва”.

Според отговорничката за връзките с обществеността на Мюсюлманската асоциация в Гърция Анна Стаму промените се дължат на натиска от страна на „крайнодесните, чието влияние върху правителството не се оправдава от броя гласове, които получават на изборите”.

В началото на парламентарното заседание Георгиос Карадзаферис обвини правителството, че е на път „да създаде фабрика за производство на терористи” и добави, че всички заловени за нападенията в Лондон през изминалия месец „са започнали дейността си от джамиите”.

Анна Стаму обаче смята, че тези нападки са нелепи и единствената им цел е да ентусиазират привържениците на крайнодясната партия и евентуално да увеличат техния брой. Тя посочи, че не е възможно мюсюлманите в Гърция, много от които са гърци по произход или деца на смесени бракове да нямат молитвен дом, само защото страната ншма ефективна имиграционна политика. „Но не смятам, че когато джамията бъде построена ще имаме протести или нападения от крайнодесни елементи. Дотогава въпросът ще е отшумял. По-силните реакции срещу построяването предстоят в съда от страна на хора, които ще искат да се възползват от рязкото развитие, което предстои в района на Вотаникос”.

В интервю за GRReporter Анна Стаму се обяви и срещу реакциите на много коментатори, които не са съгласни да бъде построена джамия с „нашите пари”. „Не мога да разбера защо реагират по този начин, след като и мюсюлманите плащаме данъци. Ислямът е официална религия и е неприемливо изповядващите я да не могат да изпълняват религиозните си задължения в една демократична страна”. Анна подчерта дългогодишните усилия на Мюсюлманската асоциация за построяването на джамията с гръцки средства. „Настоявахме за това с цел да избегнем каквото и да е чудо влияние. Иначе беше много лесно да поискаме средства от правителства на чужди страни, които могат да ги предоставят. Но тогава нямаше да сме независими, а щяхме да сме принудени да следваме тяхната линия”.

Според приетата от парламента добавка имамът ще се избира и назначава от министерството на образованието и религиите. От Мюсюлманската асоциация са предложили няколко имена, от които ведомството ще избере. „Това са все теолози-преподаватели в големи университети в арабските страни, които ще могат да се отзоват отговорно на своята роля. За мюсюлманите имамът не е връзката между Бог и хората, а и съветник. И сега, когато ни гостуват имами те буквално са засипани от исканията на хората за подкрепа и съвет. Питат ги за семейни въпроси, които може да са свързани и с практични неща, като ежедневието или последствията на икономическата криза върху тях и техните семейства до много сериозни теми като интерпретацията на религиозните текстове. Един образован и ерудиран имам може да им даде правилния съвет”.

Според Анна построяването на джамията ще спомогне и за контрола върху това, което се говори там. „В момента молитвените домове в Атина са над 100. Ние се опитваме да имаме някакъв контрол, но все пак не е възможно да знаем какво се случва навсякъде, какво казват имамите там, какви хора влизат”.

Категории: Общество мюсюлмани Атина джамия Мюсюлманска асоциация в Гърция имам парламент гласуване крайнодесни Георгиос Карадзаферис
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus