Снимка: voria.gr
Двудневната стачка в Гърция обещава да блокира не само движението в най-големите градове в Гърция, но полетите вътре и вън от страната. В протеста на Синдиката на заетите в държавния сектор (АДЕДИ) и Съюза на служителите в частния сектор (ГСЕЕ) се включват компаниите, които управляват градския транспорт, метрото, електрическия влак в столицата, жп линиите в страната, а медиите ще осъществят четиричасова работна стачка от 10 часа сутринта. Обединени срещу приемането на Средносрочния оздравителен план, но и всеки по отделно борещ се за свои различни изисквания, работещи от почти всички сектори на икономиката няма да се явят на работните си места, за да протестират срещу безвъзвратните промени, които преживява гръцката икономика.
Към общонационалния протест се присъединиха и Асоциацията на въздушните диспечери на най-голямото летище в Гърция- „Елевтерос Венизелос” в района на Спата. Техните активни стачни действия ще възпрепятстват нормалното разписание на самолетите в началото на туристическия сезон, което обезпокоява сериозно както туристическите агенти, така и самите туристи. Във вторник поради стачката на диспечерите няма да се осъществяват полети между осем часа сутринта и 12 часа на обед. Във вечерните часове самолетите няма да кацат и да излитат межди 18 часа и 22 часа. В сряда сутрешната стачка ще започне с час по-рано, а вечерната ще се проведе също между 18-22 часа.
GRReporter се свърза с главния секретар на Асоциацията на въздушните диспечерните Георгиос Каломирис, за да ни разясни какви са мотивите за мобилизирането на служителите в сектора в общогръцката стачка. „Ние сме държавни служители и наше право и дори задължение да си защитим правата, както всички членове на АДЕДИ”, заяви Каломирис. Той бе категоричен, че приемането на Средносрочния оздравителен план ще е фатално за обикновените служители в държавата.
Помолихме синдикалиста да каже малко повече за проблемите в неговия сектор и решението на авиодиспечерите да блокират за общо 16 часа въздушното пространство в Гърция. „От какво се страхувате най-вече, за да стачкувате този път? От уволнения?”, попитахме главният секретар на асоциацията. В началото Георгиос Каломирис отказа да отговори. По-късно уточни: „Ние сме държавни служители и е много трудно да бъдем заменени. Затова не ни е страх от уволнения. Един диспечер, за да започне активно работа иска между 4-5 години обучение”, каза спокойно. Според синдикалиста, основните опасности, които искат да предотвратят чрез стачката са свързани с орязването на работните заплати, условията на работа и намаляването на паричните добавки.
Подобна е позицията и на държавните служители в други сектори на икономиката. Телефоните на синдикалните организации на служителите в електрическия влак, на атинското водоснабдяване, на тези в градския транспорт и на пристанищните работници не отговаряха още от понеделник преди обед въпреки, че 48-часовата работна стачка започва във вторник. В сайта на Синдиката на заетите в държавния сектор (АДЕДИ) се казва, че служителите няма да позволят разпродаването на държавната собственост.
„Токът, водата, телекомуникациите, пристанищата, транспортът, Държавната лотария, Пощенска банка и други предприятия ще бъдат разпродадени срещу подаяния, а последиците за обществото и националната икономика ще бъдат драматични” се казва в обявлението. Според тях планът за намаляване на външния дълг чрез приватизация на част от държавната собственост е конспирационен план и се обявяват напълно против сливането на държавни агенции и обществени организации. Синдикатите в Гърция смятат, че публичния сектор и заетите в него не са причината за драматичното състояние на местните финанси.
Заетите в Hellenic Petroleum също ще се включат в двудневната стачка, като подкрепят исканията на АДЕДИ и ГСЕЕ да не се приема втори Меморандум и да се спре Средносрочния оздравителен план, който ще донесе икономически ограничения до 2015 година, но ще гарантира втори помощен пакет от над 100 милиарда евро. „Освен познатите искания, ние държим и на подновяването на колективния трудов договор за заетите в енергетиката и нашето предприятие, което е още една причина да протестираме”, заяви за GRReporter представител на служителите в една от най-големите рафинерии в страната. Независимо от това проблеми със снабдяването с гориво в страната няма да има, защото стачката ще приключи до четвъртък.