Днес бе съобщено, че през последните 15 години в големите университети е имало истински бум от назначения на административни длъжности на принципа на шуробаджанащината или по партийна линия. Това стана във връзка с необходимостта от поименно посочване на 1349-те длъжности в осем университета, които ще бъдат поставени в режим на мобилност. За да се извърши това поименно определяне въз основа на критериите на Висшия съвет за подбор на кадри, тези осем университета трябва да изпратят в министерството на образованието до 9 октомври, сряда, списъците с имената на административните си служители. Ако не го направят на ректорите и ръководителите на съответните административни звена ще бъдат наложени санкции за неизпълнение на служебните задължения. От друга страна режимът на мобилност е разпалил спорове между различните категории административни служители, като въпросът се върти около начина на назначаване на щат на всяка категория. Във всеки случай, според данните на образователното министерство, в останалите 14 университети и технически колежи има общо 646 незаети места за административни служители (182 в университети, 464 в технически колежи), които могат да бъдат попълнени с част от 1349-те служители, поставени в режим на мобилност. Същевременно учебните заведения трябва да се справят с проблемите, които създава стачката на административните служители.
По-конкретно, от общо 6171 административни служители в 22 университета, 4232 са назначени на щатно място с безсрочен граждански договор без атестация. От тях 3494 (или 82,5%) са назначени в осемтте университета, които ще бъдат засегнати от режима на мобилност. Въпросните служители са започнали да работят в университетите като изследователи на договор, като впоследствие с президентски указ са назначени на административни длъжности с безсрочен договор. Това става по времето на министрите Анастасиос Пепонис (1993-1994), Васо Папандреу (1999-2001), а най-много от тях са назначени по времето на министър Прокопис Павлопулос. Назначаването им е станало без открити процедури, като между тях е имало роднини на преподаватели или хора с партийни протекции. «Някои университетски преподаватели са назначили свои хора да работят по изследователски програми. Едновременно с това са им обещали по-нататък да им осигурят места в преподавателско-изследователския колектив», посочва пред вестник „Катимерини“ университетски преподавател. «Имало е дори случаи на изследователи, които са отчитали фалшиви отработени часове в програми, финансирани от Европейския съюз или гръцката държава. И то защото, за да бъде назначено на постоянно място лице на граждански договор, е било необходимо то да е работило определено време», добавя преподавателка от атински университет.
Така изследователите започнали да се назначават на щатни административни длъжности. В началото обаче тези служители са продължили да работят по програмите и в кабинетите на преподавателите, които ги „вкарали“ в университетите. Затова не липсвали оплаквания от страна на щатни административни служители, които виждали, че „на лицата, назначени на граждански договор, се плащало като на административни служители без кракът им да е стъпвал в канцелариите, за да помогнат на щатните“, допълва преподавателят. «Този персонал е бил включен в изследователския процес и е създавал научен и образователен продукт. Съществува несъответствие между полагания труд и заеманата позиция. Но беше решение на ръководствата на образователното министерство и на университетите при преобразуването на договорите ни да бъдем назначавани на административни длъжности», отбелязва Никос Папандреу, председател на Съюза на докторантите, назначени на безсрочен граждански договор в университетите.
Сега вече университетите са стигнали до задънена улица. Няколко дни след началото на новата академична година на 1 октомври, занятията все още не са започнали, удължен е срокът за записване на първокурсниците, не се издават дипломи. И проблемите се очаква да се разкрият ясно, когато всички се върнат по местата си, и то през учебна година, която е особено важна, предвид окончателното изчистване на регистрите на университетите от „вечните студенти“. Изчислено е, че всеки трети студент в големите университети е от типа „вечния студент“. «Атинският университет например ще работи с библиотеки с намалено работно време, без денонощна охрана», заяви Анастасия Пападия-Лала, преподавателка в катедрата по История-археология на университета. «При нашата оценка бе разкрит дефицит от 59 служители, а бе взето решение да се поставят в режим на мобилност 33 души, въпреки че министерството на образованието ни отпусна тази година две нови катедри», отбеляза за вестник „Катимерини“ ректорът на Университета в Тесалия Йоанис Месинис, като подчерта, че този режим засяга не само централните университети.