Анастасия Балездрова
Според официалната статистика общият брой на носителите на вируса HIV и на болните от СПИН в Гърция до 31.10.2010 г. е 10.400 души. Според Дзанетос Антипас, председател на неправителствената организация “Праксис” обаче „реалният брой на носителите на вируса е почти двоен, т.е. говорим за почти 25.000 души. Това е така нареченият „таен брой” на хората, които живеят с вируса и не го знаят или не са го заявили. Самоуспокоението, което днес се е наложило като водещо отношение към темата е една от основните причини за разпространението на вируса. Скорошни изследвания показват точно това”.
Според данните, които бяха представени след 2002 г. новите случаи на заразени с вируса на СПИН нарастват с всяка изминала година. През 2008 г. броят на заявените случаи е достигнал 653. Това е вторият по големина брой на новопоставени диагнози на милион жители от 10 години насам. През 2009 г. броят отново е преминал 600 нови случая. „Това означава, че отчитаме по 2 нови случая на зараза на ден. До края на тази година може да отчетем 650 нови случая”, каза още председателят на неправителствената организация.
Според резултатите от последните изследвания след 2005 г. се наблюдава голям скок в случаите на заразени мъже, които имат сексуални контакти с други мъже. В по-голямата си част заявените носители на вируса са на възраст между 25-44 години, като при мъжете с най-голяма честота са възрастите 30-34 години, а при жените 25-29 години. Преди няколко месеца са открити два случая на предаване на вируса от майки към децата им. „Това е факт, който ни накара да се запитаме защо тези жени не са били накарани да се изследват по-рано”, каза още Дзанетос Антипас.
„Информационната ни кампания под надслов „Информиране, Предпазване, Преглед: нашето мото за живот”, която започна преди 10 дни и ще продължи до 22 декември цели да запознае, обучи и предизвика интереса на младите хора на възраст от 15 до 35 години”, заяви председателят на “Праксис”. С ред прояви организаторите целят да достигнат до колкото се може повече хора, дори и до тези, които мислят, че проблемът не ги засяга.
В рамките на кампанията от организацията изпращат микробус, в който може да бъде извършен бърз преглед на места, където се срещат мъже като районите на Запио, жп гарата, сауни и гей-заведения в квартал Гази. Особено внимание се обръща и на работата с имигрантите, затова и всички материали от кампанията, както и телевизионните и радио спотове са преведени на 12 езици, както и на Брайловата азбука. Участието в кампанията е доброволно и е много характерно, че ако тя бе организирана от държавна инстанция би струвала 1,3 милиона евро.
Днес на площад Кораи имаше павилион, където млади хора раздаваха листовки с информация за СПИН, и всеки можеше да си вземе презерватив от голямото табло, на което с тях бе изписана думата AIDS. Според организаторите по-големите на възраст хора са доста по-резервирани от младите в подобни акции. След пресконференцията актьори от актуален сериал се включиха в кампанията и с плакати с надпис Free hugs (Свободни прегръдки) искаха да покажат, че носителите на вируса имат нужда от подкрепа. Малко по-късно бе проведено шествие под музикалния съпровод на ударни инструменти, което премина през площад Омония и стигна до Тисио, все места, на които се събират мъже, търсещи сексуални партньори от същия пол. Участниците раздаваха презервативи и листовки с информация за вируса на СПИН.
Според представителя на друга неправителствена организация “Център за Живот” Леонидас Вакерлис „от 1981 г., когато е открит първият случай в страната досега се промениха много неща, но са и много тези, с които престои да се справим. Това са изследванията, страхът, секретността, негативното отношение към членовете на гей-обществото и не на последно място преобръщането на модела на буржоазната почтеност. Някога дори и думата СПИН стоеше като буца в гърлото. В същото време всички знаем колко и кои известни политици, свещеници и професори са между хората, които загубиха живота си от болестта”.
Както подчерта „бързо се окопитихме и разбрахме, че това вече не е проблем само на съседите, а преди всичко въпрос на лична отговорност”. Леонидас Вакерлис каза още, че информирането и превенцията са право „първо на цялото население и второ на децата в пубертетна възраст и това поражда нуждата от учебен час по здравно поведение от специалисти в училищата. Това е правото на преглед и правото на лечение, което ние изискваме да важи и за икономическите имигранти”.
За да отговори на тази потребност, в книжарниците Янос в Атина и Солун се продава книгата „Животът ми в червено”, в която са публикувани текстове написани от 39 заразени с HIV, майки на болни, лекари, медицински сестри и психолози. „Всички тези хора, които са свързани по някакъв начин с болестта искаха да споделят това, което са преживели по един или друг начин. Само един имигрант реши да не пише, защото се опасяваше, че може да бъде разпознат. Когато обаче ги поканихме да дойдат на представянето на книгата, отказаха. Социалното „петно” още съществува” подчерта представителят на Гръцкото дружество за изследване и борба със СПИН Мариос Лазанас.
Той обърна особено внимание на решението издадено от Върховния Касационен Съд, с което бе оправдана фирма уволнила служител поради факта, че е носител на вируса на СПИН и също заяви, че е много важно хората да бъдат навременно информирани, защото така носителите стават по-малко заразни.