Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Захранването на гладуващите ще става при полеви условия

10 Март 2011 / 16:03:52  Марина Николова
1636 прочитания

Емигрантите, които направиха гладна стачка в продължение на 44 дни, от днес започват да ядат супа два пъти дневно. В тези ситуации захранването се прави в болница, за да се следят индикаторите за магнезий, фосфор и други вещества в организама. Въпреки това сега това ще се прави в полеви условия заяви докторка, която следи здравословносто състояние на гладуващите до вчера. Според нея те ще спазват строга диета в продължение на пет дни, а след това още десет дни ще им се дават лека-полека различни храни. В момента 90 души са в болници, а останалите от гладуващите в Атина са в сградата на булевард Патисион, каза техният представител Ахмед Хаджи.

Вчера имигрантите получиха обещание от министъра на вътрешните работи Янис Рангусис да получат документи, че са в режим на толерантност. След преговори и опити да получат обещание за промяна на закона, те се съгласиха с решението на министъра и прекъснаха гладната стачка. Срещата между емигрантите и ръководствата на министерствата на вътрешните работи, на защита на гражданите, на заетостта и на здравеопазването се проведе в централните офиси на синдиката ГСЕЕ. Посланието, което изпрати правителството е, че Гърция не се огъва пред изнудвания, не раздава разрешителни за престой, каза Янис Рангусис.

Министърът на вътрешните работи подчерта в интервю за радио Real FM, че правителството не се е обвързало да намали от 12 на 8 години периодът за престой в страната на емигранти без документи, за да получат право да подадат молба за разрешително за престой. Според думите на министъра правителството не узаконява 300-те емигранти, а ги вкарва в контакт с гръцката полиция, която е единствената компетентна, за да проучи всеки един случай поотделно и да им даде удостоверения, че са в режим на толерантност. Правителството успя след 45 дни да постигне това, че стачкуващите са се отказали от единственото си искане, което е било да получат право за престой. „Фактът, че успяхме да преустановим гладната стачка и че има обществено спокойствие и в същото време не сме се предали, са три неща, които показват, че сме постигнали целта”.

Министърът на вътрешните работи обясни, че дори да намалее периодът от 12 години, процедурата ще остане неизменена и емигрантът ще трябва да подаде молба, в която да показва, че има извънредни причини, поради които иска да му бъде дадено разрешително за прстой.

Режимът на толерантност позволява на стачниците да останат в страната шест месеца и възможност да го възобновят. Тази наредба е част от закона за политическото убежище и бежанците, който е съставен в рамките на внедряването на Европейската директива за завръщането. За да могат да получат удостоверения стачниците се съгласиха да бъдат регистрирани, да им се вземат пръстови отпечатъци и да си дадат личните данни. В допълнителна президентска разпоредба, която се очаква да издаде Министерство на заетостта ще се регламентира по какъв начин ще се интегрират на трудовия пазар. Според европейската директица всички чужденци, които не могат да бъдат изпратени обратно в родината си поради ред причини, ще имат право да работят за времето, през което се намират в държавата при определени условия докато не бъде възможно тяхното завръщане, се казва в статия на Катимерини. Тази наредба е част от опита за борба с все по-разпространяващата се работа на черно от страна на емигрантите в Европа.

Също така стачниците ще имат възможност да пътуват до страните си за сериозни семейни причини в този период, за който важи, че не могат да бъдат екстрадирани. Този въпрос ще бъде регулиран от Министерство за защита на гражданите. Също така беше постигнато споразумение с Министерство на заетостта да се намали броя на работните дни необходими за подновяване на разрешителните за престой.

Според първоначални преценки около 20-30 души са подали в миналото молби за политическо убежище, 15-20 души са имали разрешителни за престой и не са успели да го подновят, защото не са имали достатъчно дни с осигуровки. Според един от емигрантите около 200 души от стачниците биха могли да си подадат документи за разрешително за престой, ако срокът падне от 12 на 8 години. Той казва, че е работел в Крит в магазин за плочки, но понеже е бил нелегален, а полицията е започнала да преследва емигрантите без документи, сам си е тръгнал, за да не причини главоболие на собственика. Впоследствие е заминал за Пелопонес, където е работел в земеделието. Сега си мечтае да се прибере за малко в родината си и да се види с роднините си, а после като се прибере в Гърция да започне едно ново начало в Атина.

„Ние сме удовлетворени. Това удостоверение ни удовлетворява, ние ще следваме закона, докато не запълним тези години, които са ни необходими, ще чакаме. Аз съм тук от шест години, работил съм различни неща – рециклиране на метали, берач на маслини, на портокали, сега ще се завърна на работата, която вършех преди – на помагах на един продавач на пазара. Тук нямам семейство, само приятели, семейството ми е в Мароко. Когато се стабилизира здравето ми, ще ги посетя. Сега след толкова дни се чувствам много добре като опитах храна, леки неща, докато се оправят органите ни. Иначе си говорим само за това какво си мечатем да хапнем и да сготвим” каза друг стачник.

Категории: Общество имигранти закон режим на толерантност разрешителни за престой
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus