Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Жертвите на грипа H1N1 станаха 34, не е късно за ваксинация

07 Февруари 2011 / 20:02:14  Марина Николова
1301 прочитания

Очаква се грипната епидемия, която започна от есента, да се развие през следващите шест-осем седмици. До момента от грипа издъхнаха 34 души на средна възраст 57 години, като в 62% от случаите хората са били хронично болни. В момента 75 души се намират в спешните отделения на болниците, а от началото на есента броят на заболелите приети по спешност в болниците е 143 души, стана ясно на конференция за новия грип на която присъства и министъра на здравеопазването Андреас Ловердос.

Характерното за грипа е, че се развива много бързо, което може да доведе до необратими процеси в организма. Затова най-добрият вариант е да се потърси веднага лекарски съвет и да се вземат подходящите лекарства. Симптомите на грипа H1N1 не са се променили от миналат година. Те са висока температура, която не пада в продължение на няколко дни, болки в гърлото и главата и отпадналост, а по-рядко и диария.

Лекарствата срещу грипа могат да се вземат от аптеките, които са дежурни по време на стачките тези дни, от болниците и в здравните центрове безплатно. Обикновено грипът продължава между един и 17 дни в зависимост от организма на болния. Във всеки случай хората е добре да се ваксинират с обикновената ваксина против грип, която в новата си версия съдържа и съставките срещу H1N1 и още не е късно да се сложи.

Миналата година са използвани 380 000 ваксини, което означава, че 7,4% от населението се е ваксинирало, докато сезонната ваксина са си направили 10,5% от хората, заяви преподавателката по обществено здравеопазване Джени Куреа-Кремастину. 77,6% от запитаните в проучване по телефона никога не са се ваксинирали, а 76,2% казват, че няма да се ваксинират срещ новия грип, казва Кремастину. Според същото проучване по здравните въпроси хората се доверяват най-вече на семейните си лекари и най-малко (20,4%) вярват на медиите. Според изводите, гражданите не са безразлични да се ваксинират, но не съществува добра комуникационна стратегия по темите за обществено здраве.

Проф. Христос Хадзихристодулу представи факти от проучвания свързани с грипа в Америка от най-големата организация за контрол и превенция. 50% от хоспитализираните деца не са страдали от никакви хронични или други болести, а един малък процент са имали астма, заяви Хадзихристодулу. В момента в сравнение с останалите европейски страни в Гърция и Италия грипът се намира в своя пик, докато в западно европейските страни епидемията отминава. На 25 януари тази година в Англия 1,4 от 100 000 души е трябвало да бъдат приети в болница по спешност заради грипа, което е натоварило много здравната й система. Същото изведнъж се е случило и във Франция, според данните на CDC. Обяснението, което се дава е, че явно тази година не е имало добра комуникационна стратегия относно болестта и хората не са взели насериозно опасността от грипа, приключи проф. Хадзихристодулу.

От началото на епидемията са събрани 1700 проби от болни от инфлуенца, от които 50% са положителни, заяви доц. Стефанос Боновас. Той даде статичстики за хората, които са били приети в спешни отделения и за починалите от грипа и става ясно, че почти никой не е бил ваксиниран. От 131 души, които са лекувани в спешни отделения, 60% са мъже на средна възраст 54 години, като 75% са между 30 и 65 години. От тези 131 души ваксинирани са били само 3,2% от тях, въпреки че 58% им е било препоръчано да се ваксинират. От 27 души, които са издъхнали 70% мъже, между 14 и 77 години и никой не е бил ваксиниран, а 67% са имали или здравни проблеми или са били над 60 годишни е трябвало да се ваксинират, отбеляза доц. Боновас. Въпреки това от есента досега смъртните случаи от грипа не се надхвърлили очакваните, заключи г-н Боновас, който каза, че засега грипът се явява като сезонен, а не като пандемичен.

Вирусът е толкова силен, че сам може да предизвика пневмония, заяви проф. Циодрас. За да се излекува са необходими между 1 -17 дни, а може да го предаваме дори един ден преди да започнат симптомите и до последния ден преди да се излекуваме напълно. При децата, ако кашлицата им продължава, те могат да предават вируса още по-дълго време. Колкото по-бързо започнеш да взимаш противовирусни, толкова по-добре, е изводът от пресконференцията. Въпреки че 30% от хората, които са преболедували грипа без температура, съществуват сериозни случаи на много бързо развитие на симптомите, в които се стига до сериозни дихателни проблеми и пневмония.

От друга страна в гръцките болници липсват кревати в спешните отделения и лекарите се притесняват от една вероятна епидемия. Директорът на болница Шишманоглио заяви, че дихателните апарати, с които разполага спешното отделение не отговарят на условията и са много стари, необходими са и кревати. Неговото предложение към здравните власти беше да се сключат временни договори с военни болници, които разполагат с кревати и апаратура.

От своя страна министърът на здравеопазването Андреас Ловердос благодари на Центъра за контрол и превенция на болестите, на лекарите и преподавателите. „Каквото и да се случва в страната ни, каквито и трудности да преминаваме, каквито и сблъсъци да има в опита ни да се оправят нещата в страната и що се отнася до здравеопазването – да се оправи процедурата за достъп до здравни услуги, ние всеки ден се грижим за опазването на общественото здраве”, каза министърът.

 

Категории: АктуалноОбщество здраве грип инфлуенца вирус H1N1 епидемия ваксинация
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus