Петя Загорчева
Петя Загорчева
След вкусната гръцка мусака, която, надявам се, вече сте пробвали, днес ви представям рецепта за един от любимите ми гръцки десерти.
Нарича се Γαλακτομπούρεκο (галактобуреко) и представлява „млечна баница”. Сигурна съм, че, ако го направите веднъж, галактобурекото ще стане един от любимите ви десерти, защото се приготвя много лесно и е изключително вкусно.
Става въпрос за сладка баница, която се сиропира. Вероятно повечето от вас знаят, че при сиропираните сладкиши следваме едно просто правило – заливаме студен сладкиш с топъл сироп, и обратното, топлите сладкиши се заливат със студен сироп. При галактобурекото следваме втория сценарий, което означава, че трябва да започнем приготвянето му със сиропа, тъй като той трябва да изстине и да бъде студен, когато залеем с него готовата баница.
Продукти:
1 пакет кори за баница
250гр. масло
за крема: 1 л. прясно мляко, 2 ч.ч. захар, 1 ч.ч. брашно (грис), 4 жълтъка, 1-2 ванилии, канела
за сиропа: 1,5 ч.ч вода, 1ч.ч. захар
И така, започваме със сиропа! Приготвяме го като към чаша и половина вода добавяме чаша захар, бъркаме докато захарта се разтвори и оставяме сместа да къкри на слаб огън около 15 минути, след което оставяме сиропа да изстине и запретваме ръкави, за да направим крема.
В Гърция обикновено приготвят крема с грис и става много по-гъст. Аз, обаче, го правя с брашно. Всъщност, приготвям своя любим универсален яйчен крем за сладкиши, който може да намери най-различни приложения (например, с него правя и еклери, и бисквитена торта).
Кремът се приготвя като затоплим в тенджера литър мляко и прибавим 2 ч.чаши захар и ванилия. Аз си слагам и мъничко канела, защото много обичам аромата й, или пък добавям малко настъргана портокалова кора.
В отделен съд разбиваме 4 жълтъка. Към тях добавяме 1ч.ч. брашно (грис) и бъркаме, докато се получи хомогенна смес. За целта, аз винаги слагам и малко мляко (по-добре да е топло). Така се получава кашичка, която прибавяме към млякото на котлона, като бъркаме постоянно (най-добре с дървена лъжица), до получаването на крем. Когато сместта се сгъсти и кремът е готов, дърпаме тенджерата от котлона и оставяме да изстине малко.
Следва моментът, в който трябва да подредим корите за баницата. Най-напред намазваме тавата, в която ще я печем, с разтопеното масло. За тази цел ще ви трябва и сладкарска четка. След като намажем тавата, подреждаме корите. Слагаме 1-2 кори отдолу, но е важно следващите да разпределим така, че част от кората да остава извън тавата, за да можем да „завием” с тези краища баницата.
Всяка кора мажем с разтопеното масло, с помощта на четката. Слад като сме наредили десетина кори, изсипваме крема и го разпределяме равномерно.
Следва да го завием с краищата на корите и отново да намажем с масло.
Сладкишът е готов за печене, което трае около 40-50 минути, на предварително загрята фурна (160 градуса).
Когато баницата е готова, разрязваме я на парчета, докато е още топла, и я заливаме със студения сироп. Оставяме я „да си почине” за около половин час, след което можем да залеем с още сироп, ако е останал. Накрая я слагаме в хладилника за няколко часа, за да стегне, и сме готови да изненадаме любимите си хора!
Излишно е да ви казвам колко добре върви галактобурекото със сутрешното или следобедно καφεδάκι (кафенце).
Да ви е сладко!!
Вкусни хитринки:
- При приготвянето на крема, към разбитите жълтъци е хубаво да се добави малко топло мляко и да се разбие добре с брашното, за да се получи хомогенна смес при прибавянето на кашата към млякото, за да не се получат бучици в крема.
- При приготвянето на крема добавям мъничко канела, и/ или малко настъргана портокалова кора.
- Настъргана кора от портокал (или лимон) може да се добави и към сиропа, с който се залива сладкиша. Придава много приятен аромат.
- Ако искате кремът да стане по-гъст и да стегне, можете да сложите грис, вместо брашно. Обикновено именно с грис приготвят галактобурекото сладкарските вериги в Гърция.
- Ако искате да направите десерта по-сладък, сложете 3 чаши захар в сиропа. Обикновено така го правят в Гърция. Според мен, обаче, става твърде сладко и съм намалила дозата.
Съвместна рубрика на GRReporter и център за гръцки език и култура "Аристеа".