Историческата Фетие джамия в центъра на Атина ще бъде отново отворена за посещения след приключване на реставрационните дейности на този паметник от 17 в. Джамията се намира в района на Римската агора и е един от най-значимите паметници от османския период в гръцката столица.
Проектът за възстановяване на джамията, включен в Националната стратегическа референтна рамка (с бюджет около 1 300 000 евро) и реализиран от Дирекцията за възстановяване на византийски и поствизантийски паметници, се очаква да бъде завършен до септември 2015, както посочва директорът на институцията.
Дейностите по укрепване и реставрация имат за цел разкриването на всички важни елементи на паметника, така че освен за посещения той да бъде подходящ и за малки изложби или прояви, които биха подхождали на характера му.
Фетие джамия е построена около 1670 върху руините на византийска християнска базилика. Тя е най-старият представителен пример за архитектурния тип, познат като «quatrefoil», заради начина, по който е оформен централният купол, а именно от четири по-малки купола.
Смята се, че този тип е създаден в османската столица, като вероятният му образец е храмът Света София в Истанбул, и се среща в прочути джамии на града (Синята джамия, Гени Джамия), но и на други места на Балканите, дори в Кайро.
На площад „Омония“: След два месеца ще е готова цялостната реставрация на храма „Св. Св. Константин и Елена“
Дейностите по реставрирането на храма „Св. Св. Константин и Елена“ на площад Омония в центъра на Атина, повреден от земетресения и естествено износване, ще приключат след около два месеца, т.е. по-рано от предвиденото.
Ръководителят на Дирекцията за възстановяване на византийски и поствизантийски паметници към министерството на културата Темистоклис Влахулис посочи, че дейностите по укрепването и реставрацията на храма, които се извършват през последните години в неокласическата сграда в центъра на Атина, се очаква да приключат в началото на лятото.
Решението за издигането на храма е взето през 1869 от общинския съвет на община Атина в чест на престолонаследника Константин (сина гръцкия крал Георгиос I и кралица Олга), роден една година по-рано.
Църквата, символ на една епоха, когато е господствала Мегали идея (Великата идея), се отнася към категорията трикорабна базилика и е в неокласически стил.
Основите на храма са поставени през 1871 по план на видния гръцки архитект Лисандрос Кавтандзоглу, но църквата е завършена доста по-късно – през 1905, при това с доста разлики, както се вижда от чертежите на известния специалист. Двете големи земетресения от 1981 и 1999, в съчетание с естественото износване и неудачните строителни решения, предизвикват сериозни проблеми в сградата, която престава да функционира като енорийски храм.
Спасителни мерки са взети през 2001-2002, както и през 2003-2005, когато е завършена първата фаза по укрепването и реставрацията на паметника. На втория етап дейностите, включени в Националната стратегическа референтна рамка с бюджет около 3 500 000 евро, започват през април 2013, като първоначално се предвижда да приключат през октомври 2015. Те включват укрепване и реставрация с цел запазването на архитектурата и автентичността на храма, както и на използваните традиционни строителни техники. Крайната цел е църквата да започне отново да функционира като храм и да стане паметник, отворен за посещения.