Βούλγαροι έγιναν παγκόσμιοι πρωταθλητές του Beatbox

02 Απρίλιος 2012 / 19:04:12  GRReporter
1802 αναγνώσεις

Ο Αλεξάνδερ Ντεγιάνοφ-SkilleR και η Αδριάνα Νικόλοβα-Pe4enkata κέρδισαν τους παγκόσμιους τίτλους αντρών και γυναικών αντίστοιχα στο Beatbox Battle World Championship 2012 που πραγματοποιήθηκε στο Βερολίνο.

Στην τελική αναμέτρηση ο Βούλγαρος SkilleR νίκησε τον Γάλλο Beatbox σταρ Alem, αφού προηγουμένως στον ημιτελικό επικράτησε του πρωταθλητή της Μεγάλης Βρετανίας για το 2009 - Reeps One. Η Αδριάνα Νικόλοβα-Pe4enkata κέρδισε τον παγκόσμιο τίτλο γυναικών, αφού στον τελικό αντιμετώπισε την Γαλλίδα Freshbox.

Η τρίτη έκδοση του Beatbox Battle World Championship διεξήχθη στις 30 και 31 Μαρτίου στο "Astra Kulturhaus" του Βερολίνου. Στο πρωτάθλημα έλαβαν μέρος εκπρόσωποι πάνω από 70 χωρών.

Στην κατάταξη συμμετείχαν 15 κορίτσια, ενώ στον τελευταίο γύρο έμειναν μόνο 8. Η Αδριάνα έφτασε στον τελικό όπου αντιμετώπισε την εκπρόσωπο της Γαλλίας, την οποία χαρακτηρίζουν «δύσκολη να την νικήσει κανείς», όπως είπε ο πατέρας της Αδριάνας.

Η μάχη για την πρώτη θέση ήταν αρκετά δύσκολη και στα αγόρια. Εκεί υπήρξαν προημιτελική φάση, ημιτελική και τελική, λόγω του μεγάλου αριθμού των συμμετεχόντων. Στον τελικό ο Αλεξάνδερ αντιμετώπισε τον εκπρόσωπο της Γαλλίας. Στην αναμέτρηση που κράτησε πάνω από 10 ώρες ο Βούλγαρος επικράτησε και των εκπροσώπων της Αγγλίας, της Γερμανίας, της Ελβετίας, της Ουγγαρίας, της Ολλανδίας, της Ισπανίας, της Ρωσίας, της Ιαπωνίας, της Κίνας, της Κορέας, της Ινδονησίας, της Μαλαισίας.

Είναι ο δεύτερος παγκόσμιος τίτλος για τον SkilleR, αφού πέρσι κέρδισε το πρωτάθλημα που διεξήχθη στη Βασιλεία, της Ελβετίας.

Tags: Βούλγαροι παγκόσμιοι πρωταθλητές Beatbox Battle World Championship SkilleR Pe4enkata