The Best of GRReporter

Η Τσβετάνα Πιρόνκοβα προκάλεσε σάλο στο Wimbledon

25 Ιούνιος 2010 / 21:06:46  GRReporter
1945 αναγνώσεις

Η καλύτερη τενίστρια της Βουλγαρίας Τσβετάνα Πιρόνκοβα προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Wimbledon. Είναι η πρώτη επιτυχία αυτού του επιπέδου για την Βουλγάρα τενίστρια, η οποία για πρώτη φορά στην καριέρα της φτάνει σε αυτή τη φάση σε τουρνουά του Grand Slam.

Ύστερα από 1 ώρα και 5 λεπτά παιχνίδι η Βουλγάρα κατάλαβε ότι θα πάρει μέρος στην επόμενη φάση, αφού η αντίπαλός της η Ρωσίδα Ρεγκίνα Κουλικόβα εγκατέλειψε τον αγώνα. Η Τσβετάνα Πιρόνκοβα πήρε προβάδισμα στο σκορ με 6:4 στο πρώτο σετ και με 2:0 γκέιμ στο δεύτερο. Τότε η Ρωσίδα ζήτησε τη γνωμάτευση ιατρού και έβαλε τέρμα στην αναμέτρηση εξαιτίας θλάσης μυός. Η Πιρόνκοβα κέρδισε το πρώτο σετ μέσα σε 40 λεπτά, ενώ στο δεύτερο πήρε προβάδισμα πρώτα από το δικό της σέρβις και ύστερα από το σέρβις της αντιπάλου της, η οποία δεν μπόρεσε να συνεχίσει την αναμέτρηση.

Την Τετάρτη η Πιρόνκοβα πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα της τον δεύτερο γύρο του Wimbledon, αφού επιβλήθηκε με 6:3, 6:4 της Ρωσίδας Βέρα Ντουσέβινα. Στον πρώτο γύρο πάλι η πρώτη Βουλγάρα τενίστρια απέκλεισε άλλη μια Ρωσίδα – την Άννα Λαπουστσένκοβα.

Η Βουλγάρα θεωρούνταν το αουτσάιντερ της αναμέτρησης, αλλά τελικά έδειξε και πάλι ότι είναι σε φόρμα και σε θέση να συνεχίσει μπροστά και ενάντια σε πιο δυνατές τενίστριες.

Στην προημιτελική φάση η Τσβετάνα Πιρόνκοβα θα αντιμετωπίσει την Γαλλίδα Μαριόν Μπαρτολί, η οποία απέκλεισε προηγουμένως την Γκρέτα Αρν από την Ουγγαρία.

Πηγή: dariknews.bg

Tags: καλύτερη Βουλγάρα τενίστρια Τσβετάνα Πιρόνκοβα πρόκριση Wimbledon