O Γάλλος Σεμπάστιαν Λοέμπ - ο νικητής του 41ου Ράλλυ Βουλγαρίας

12 Ιούλιος 2010 / 21:07:47  GRReporter
1664 αναγνώσεις

Εμανουέλα Καραστογιάνοβα

Ο έξι φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Σεμπάστιαν Λοέμπ είναι ο νικητής του 41ου Ράλλυ Βουλγαρίας που φέτος για πρώτη φορά αποτελούσε κύκλο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος WRC.

Κατά την τριήμερη συμμετοχή του ο Γάλλος ήταν ο ταχύτερος σε 5 από 13 ειδικές διαδρομές και πέτυχε χρόνο 3.02:39.2 ώρες με Citroën C4. Η νίκη στο Ράλλυ Βουλγαρίας είναι η 18η συνεχή νίκη του Γάλλου σε αγώνα ασφάλτου τα τελευταία 5 χρόνια, και η 4η φέτος. Παρ’ όλο που την τελευταία μέρα δεν κέρδισε καμιά από τις διαδρομές, ο Λοέμπ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του των 29,5 δευτερολέπτων μπροστά από τον συναθλητή του Ντανιέλ Σόρντο από την Ισπανία και έτσι έμεινε ο κατηγορηματικός νικητής του 7ου κύκλου του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος.

„Το Ράλλυ ήταν πολύ καλό για μένα. Είχα μια πολύ καλή πρώτη μέρα, αλλά μετά την δεύτερη οι συνθήκες έγιναν πολύ δύσκολες. Ήταν σημαντικό να διατηρήσω το ρυθμό μου, να μην αναλαμβάνω ρίσκα, και να μην κάνω λάθη”, δήλωσε ο νικητής μετά το τέλος της αναμέτρησης. Ο Ντανιέλ Σόρντο άντεξε την πίεση του Πέτερ Σόλμπεργκ με το ιδιωτικό του Citroën C4. Ο Νορβηγός πήρε την 3η θέση, ενώ τον πλήρη θρίαμβο των γαλλικών αυτοκινήτων συμπλήρωσε ο Σεμπαστιάν Οζιέ της ομάδας του Citroen Junior.

Η επιτυχία στη Βουλγαρία ήταν η 58η στην καριέρα του Σεμπάστιαν Λοέμπ, με την οποία αύξησε το προβάδισμά του στην γενική κατάταξη με ολόκληρους 51 βαθμούς μπροστά από τον Σεμπαστιάν Οζιέ που βρίσκεται στη δεύτερη θέση. Τρίτος, στους 65 βαθμούς, είναι ο Μίκο Χίρβονεν (Φινλανδία) με Ford Focus, ο οποίος τερμάτισε 5ος στο Ράλλυ.

Η συμμετοχή των βουλγαρικών πληρωμάτων σκιάστηκε από μεγάλο σκάνδαλο. Μετά το τέλος της δεύτερης ημέρας της αναμέτρησης κοντά στο Μπόροβετς, οι επίτροποι της FIA απέκλεισαν 4 από τα βουλγαρικά πλρώματα, λόγω της χρήσης απαγορευμένου καυσίμου, καθώς και λόγω της προμήθειάς του σε απαγορευμένα από τον Κανονισμό σημεία. Αποκλείστηκαν τα πληρώματα των Πέταρ Γκιόσεφ/Ντιμίταρ Σπάσοφ από το Prestige, Ιγκνάτ Ισάεφ/Στέφαν Κόρδεφ από το Interlease, Τιχομίρ Στρατίεφ/Ντομπρίν Μπορίσοφ από το Marina Motor Sport, Αικατερίνα Στρατίεβα/Μπλαγκοβέστα Μιλάνοβα από το Astra Racing and Tural.

Στα παραπάνω πληρώματα επετράπη να λάβουν μέρος την τελευταία ημέρα της αναμέτρησης, και η θέση την οποία πήραν θα υπολογιστεί για το βουλγαρικό πρωτάθλημα, όχι όμως και για τον κύκλο του WRC. Μεγαλύτερη ήταν η απώλεια του Πέταρ Γκιόσεφ, αφού μετά το τέλος της δεύτερης ημέρας κατείχε την 12η θέση και είχε την μοναδική ευκαιρία να καταγράψει την καλύτερη θέση βουλγαρικού πληρώματος σε κύκλο του WRC.

Ο Τόντορ Σλάβοφ από την ομάδα του Bulbet πήρε την 16η θέση με Renault Clio R3. Με 22 λεπτά διαφορά από τον νικητή Λοέμπ, ο Σλάβοφ πήρε την καλύτερη θέση ανάμεσα στους Βούλγαρους πιλότους. Ήταν τρίτος και στην κατάταξη του Junior WRC.

Τη δεύτερη θέση ανάμεσα στους Βούλγαρους συμμετέχοντες πήρε ο Ντιμίταρ Ηλίεφ από την ομάδα της Vivacom με Skoda Fabia Super 2000. Μετά από βλάβη του κινητήρα τη δεύτερη μέρα σε μια από τις ειδικές ο Ηλίεφ έμεινε πίσω, κατάφερε όμως να γυρίσει στην αναμέτρηση σύμφωνα με το σύστημα Super Ράλλυ με προστιθέμενα 15 λεπτά λόγω των 3 ειδικών που παρέλειψε. Έτσι, κατέλαβε την 20η θέση, σε σχεδόν 29 λεπτά από τον νικητή. Την 22η θέση πήρε ο Κρουμ Ντόντσεφ από το Donchev Sport με Peugeot 207 Super 2000.

Τα τελικά αποτελέσματα και άλλες λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε στην επίσημη ιστοσελίδα του Ράλλυ Βουλγαρίας.

Tags: Ράλι Βουλγαρίας 2010 Σεμπάστιαν Λιομπ Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ράλι WRC