Диляна Иванова
Централна Гърция е подценявана от туристите, но ето една идея как може да прекарате приятен уикенд без да се налага да се сблъсквате с тълпи от туристи.
Ламия е град в Централна Гърция, който се намира на главната пътна артерия между Солун и Атина. Населението по последното преброяване от 2001г. е 50 551 души. В Ламия има университет, летище и добра спортна среда, всичко нужно за да бъде един своеобразен център в континенталната част на Гърция. Железопътната гара има две станции. Едната е стара и не се използва толкова често, освен в определени дни, за да поеме част от пътниците. Новата гара е на около 5км. от центъра и е железопътният възел, от който пристигат и заминават пътниците от Солун и Атина. Автогарата е близо до центъра, автобуси има дори и в празничните дни.
През Средновековието от началото на осмия Вселенски събор през 869 г., Ламия е бил наречен Zetounion и това име остава в употреба до началото на 19 век. Една от няколкото теории за произхода на името предполага, че коренът е от арабски език (Zeitun - зехтин), или от славянската дума (sitonion - земи над реката).
В Ламия погледът се спира на малките площадчета, на всяка крачка правите снимки и сте запленени от спокойствието и от усмивките на хората тук. Докато се разхождате може да опитате сладки в някоя китна сладкарница и бъдете готови да вкусите от всичко – сладкишите тук се приготвят по стари тайни рецепти и в тях може да откриете дори следи от черен пипер и сладко от портокалови кори. Но Ламия е известна, най вече с агнешко на скара. По време на празник всяко семейство приготвя солидна трапеза и на няколко километра от града се носи сладък аромат на подправки, хляб и печено агнешко.
Историческите забележителности на града са археологическият музей и двата древни замъка. В археологическия музей, можете да намерите много старинни експонати датиращи от 5 хил. г. п.н.е. Тук ще чуете и историята как апостолите Павел и Лука са минали през Ламия, на път от Коринтос към Македония. Жителите от този регион са приели християнството много рано, първите свидетелства са от 50-52г. п.х. Разгледайте и фолклорния музей, както и някоя от постановките на Общинския театър.
На скалистия хълм над града е разположен древен замък, а на отсрещната страна на хълма може да разгледате друг старинен замък, който от началото на 18век. който е превърнат в църквата - Áyios Loukás.
Близо до Ламия се е състояла епичната битка на Термопилите, където е загинал царя на спартанците – Леонид. Топлите минерални извори, дали име на прохода и до ден днешен извират в полите на хълмовете до високите скали. Преминаването от север на юг и обратно покрай източния бряг на Балканския полуостров задължава пътника да използва прохода. По тази причина през годините проходът е арена на няколко битки.
На това историческо място през 481г.п.н.е. започва втората война между гърци и персийци. От гръцка страна Леонид I цар на Спарта, повел малобройна войска срещу значително по-многобройните перси, предвождани от знаменития Ксеркс. Името на Леонид, загинал в сражение е символ на смелост, сила и пожертвование. Загубил битката и живота си, славата му расте и достига да наши дни.
На хълма, където може да разгледате монумента е епитафът издълбан на камък и положен на върха от Симонид от Сеос.
..Ὦ ξεῖν', ἀγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ὅτι τῇδε
κείμεθα, τοῖς κείνων ῥήμασι πειθόμενοι...
"...О, страннико, върви на вси спартанци разкажи,
че тук покорни на законите им ний лежим..."
В Античността проходът е бил съвсем тясен, около 14 метра в най-тясната си част между морето и почти отвесните скални откоси. В днешно време наносите на река Сперхиос са я разширили от 2 до 5 километра. Тясната част на пътеката се е преместила на изток, така че битката при Сперхей между българския цар Самуил и византийския пълководец Никифор Уран през 10 век е станала по на север. От друга страна, битката при Аламана по време на Гръцката революция през 1821 година и битката при Гравия се разиграват близо, но не точно на Термопилите.
Близо до Термопилите има паркинг, бензиностанция, както и хубава таверна, в която може да похапнете. Препоръчвам ви домашна наденица, която е специалитетът на собственика на заведението.
Каменна Вурла