Снимка: newsbeast.gr
Всички гръцки пристанища ще бъдат блокирани на 17 и 18 октомври след решението на Общогръцко морска федерация да обяви 48-часова стачка. Синдикатът на гръцките моряци наред с всички останали недоволни гръцки активисти реши да прибегне до активни стачни действия, които ще започнат от в шест часа в понеделник сутринта и ще приключат по същото време чак в сряда, когато пък започва общонационалната стачка на Съюза на заетите в държавния сектор (АДЕДИ) и Синдиката на служителите в частния сектор (ГСЕЕ).
Според съобщението на федерацията пристанищата могат да бъдат блокирани за повече от 48 часа, ако правителството не се съгласи да отговори на техните изисквания. Те искат да бъдат изключени от мерките в Средносрочната оздравителна програма и социални придобивки, установени до сега да не бъдат окастрени в името на фискалната консолидация на страната. Освен това те настояват пенсионният осигурителен фонд на заетите в корабната индустрия да продължи да се финансира от държавния бюджет, както досега и правителството да даде уверения, че няма да бъдат загубени работни места.
Мотивите на Общогръцко морска федерация за стачки са подобни на тези, изказани от всички останали протестиращи синдикални организации в Гърция, но техните изисквания трудно могат да се реализират на практика. Преструктурирането на местната икономика и мерките, свързани с намаляването на бюджетния дефицит изискват съкращения във всички сектори на икономиката, според договореностите на Гърция за финансова помощ от европейските страни и Международния валутен фонд.
Перспективите за икономическата действителност в еврозоната за 2012 не са розови според данните на ABN AMRO Bank, които предвиждат, че ако евролидерите на вземат бързи и решителни мерки, дълговата криза може да засегне сериозно Италия и Испания. Ако тези две страни започнат да изпитват сериозни затруднения в обслужването на дълговете си, последствията за еврозоната, банковата система и икономиката ще бъдат много тежки, особено след като Европейския фонд за финансова стабилност (EFSF) не е достатъчно голям, за да им предостави финансиране през следващите години.
Докато гръцките моряци кроят планове за стачки и протести, индустриалците в корабния бизнес се събраха да обсъдят проблемите с финансирането, предизвикани от макроикономическа нестабилност. Основното заключение от 13-тия годишен форум на бизнесмените в корабната индустрия в Атина бе, че се изисква намирането на нови инвестиции, които не са свързани с банковата система, поради затягането на условията на традиционното банково финансиране.
Главният изпълнителен и финансов директор на Capital Product Partners Йоанис Лазаридис заяви, че банковите кредити към кробаните компании вече три поредни години намаляват . Критериите на заемите са много строги и съчетанието от трудности в макроикономически план и стесненото банково финансиране предполагат нови източници на средства. Предприемачите, които искат да влязат днес на фондовите пазари ще срещнат трудности, поради по-строгите правила, казват корабните индустриалци, а тези които вече имат позиции ще могат да ги запазят и през 2012, ако се придържат към одобрените от инвеститорите стратегии. Сегментацията на корабната индустрия установена в последните три години ще се запази и в следващата година, ако компаниите провеждат по-консервативна политика и прилагат политика на изчакване докато дойде стабилизация на показателите.
„Следващата година ще е най-трудна в сравнение с последните три”, казва Керсен Виберс, който е старши директор на Global Head Ship Finance към Германската банка за развитие KfW IPEX-Bank GmbH. Според него поради намалената ликвидност на пазара корабните компании търсят краткосрочни решения за финансиране, които не винаги са рентабилни за инвеститорите и идват с висока цена. Компаниите, които имат здрава ликвидност от производителността над 50% ще се справят през 2012, тези които разчитат по-голяма степен на кредитна ликвидност за заплашени от забавящите се темпове на световната икономика. Реструктурирането на корабните компании е много трудно днес, банките започват да се отдръпват, защото чувстват макроикономически натиск и алтернативните източници са изход, но имат по-големи изисквания, които мога да включват по-големи лихви или дори фондово участие в проектите.