Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Атина-Лондон за два часа

26 Октомври 2009 / 13:10:42  GRReporter
1340 прочитания

Поне с един час ще намалее времето, за което ще прелитат самолетите от Атина до Лондон, Париж, Мадрид и до скандинавските страни. Важно е да споменем, че не само времето, но и цените на билетите в цяла Европа ще паднат значително, защото самолетите ще харчат по-малко гориво.

Според новата програма за управление на въздушното движение на самолетите на Европейската комисия, която се нарича "Единно европейско небе", цялото въздушно пространство над Европа ще се обедини от височина над 9 000 метра до 14 000 метра. На практика това означава, че авиокомпаниите ще могат да избират нови много по-кратки маршрути, за да стигнат до дестинацията си. Това ще повлияе директно на времетраенето на полетите и на оформянето на цената на билетите.

Следващите стъпки, които ще трябва да бъдат предприети бяха обсъдени на тридневния годишен конгрес на диспечерите на полетите. Конгресът бе проведен на остров Кос с участието на 280 души от 39 страни от Европа, Близкия изток и Северна Африка.

„Целта на Еврокомисията е в тези страни да бъдат въведени общи правила и общи стандарти за сигурност що се отнася до управлението и контрола на въздушното движение” подчерта председателят на европейската организация на въздушните диспечери Патрик Питърс.

По-конкретно беше отбелязано, че сега въздушните коридори правят доста зигзагообразни движения, в резултат на което един самолет, който лети от Атина за Лондон например минава през държави, които не се намират над мислената права линия по трасето от Гърция до Англия. Това не само забавя самолета да стигне до дестинацията си, но и хаби повече горива.

„Новите коридори на практика ще представляват прави линии, без да правят самолетите зиг-заг” обясни председателят на гръцките диспечери Ангелос Сотиропулос, като отбеляза, че това ще спести поне един час от придвижването от Атина до Париж, до Мадрид или до Лондон.

Управлението на "Единното европейско небе" вече няма да зависи от всяка държава поотделно, а от групи от страни, които ще обединят системите си за контрол на въздушното движение. По-специално за района на Източното Средиземноморие се предвижда развитието на Евросредиземноморската програма за въздушен контрол (Βlue Μediterranean Sky), в която ще участват Италия, Гърция, Кипър и Малта с наблюдатели от Албания, Египет, Мароко и Йордания.

Както беше отбелязано по време на конгреса, за да бъдат постигнати целите на "Единно европейско небе" всички държави в Европа започват да се съобразяват с новите общи изисквания за предоставяне на услуги за въздушно движение. И въпреки че Гърция има ключово географско разположение и обслужва голям брой полети всекидневно, вече се бави да се съобрази с изискванията на законодателството за Обединеното европейско небе и е заплашена да загуби „акции” в управлението на въздушното движение, които биха й донесли големи приходи.

Категории: Пътешествия
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus