Вече повече от половин година Гърция е в центъра на икономическия тайфун в Европа. Новините от средиземноморската държава са на първо място във всички телевизионни, радио и печатни новини в света, но най-безмилостни критики Гърция понесе от германските медии. „Нито стотинка за разорените гърци”, „Днес банкрутиралите гърци просят от нас”, „Разхайтените гърци стават все по-нахални”, „Сбогом евро – никога няма да те видим отново (заради разхищението на Гърция – б.а.)” са само част от заглавията от немската преса, които гръцкото издание Вима цитира.
Журналистът Янис Галианос от вестник Вима предприе нелеката задача да посети офисите на германското списание Βild-Ζeitung, което се наложи като едно от най-критичните към Гърция в последно време, заедно с немското Focus. Целта на неговото посещение е да добие представа от първа ръка как и защо немската преса атакува Гърция с безмилостни заглавия. Заключенията си Янис Галианос описва в статията „Ние сме провокатори”, като визира редакторския екип на немския Βild. Той се среща с ръководителя на берлинския отдел на списанието Николас Блуме и репортера Паул Рондсхамер, който през април и май тази година е бил командирован в Атина, за да проследи от близо развитието на „гръцкия въпрос”.
„Познавате ли много фалирали гърци?,” пита немският журналист Блуме. Въпросът му е пряко свързан с окаяното положение, в което се намират финансите на гръцката държава. „Страната наистина е банкрутирала. Наистина! Държавата от своя страна е представлявана от своите граждани. Това означава, че положението на всеки гръцки гражданин е равностойно на финансов фалит, както и на държавата му,” обяснява дотук своята логика немският репортер. Наблюденията му обаче са, че независимо от всичко атиняни живеят добре. Гръцкият му колега Галаниос коментира, че Блуме спекулира и използва клишета. Според него немците се позовават на шеговития логически тип от гръцката пословица: „Полицаят е орган. Бузукито е орган. Значи всеки полицай е бузуки.” Само дето не му се струва смешен.
Друг въпрос засегнат от немското списание бе за покриването на външния дълг на Гърция чрез продажбата на някои от островите на Гърция, както и продажбата на националната гордост на гърците - Акропола. Според списанието за него правителството можело да получи около 100 милиарда евро или да бъде погасен една трета от публичния дълг. Тези „ужким” шеговити предложения на немирниците от Βild-Ζeitung в Германия се четат за забавление, но в Гърция засегнаха дълбоко националната гордост на известни и неизвестни гърци от всички нива на обществото. По този случай германският журналист Николас Блуме признава, че предложението за Акропола е било в рамките на шегата, но за островите е една реална възможност за приход без (разбира се) да се сменя националността на продадения остров. „Всяка компания обявила несъстоятелност продава възможно всички налични активи, за да се изплати на кредиторите си,” пояснява Блуме.
„Βild-Ζeitung живее добре от клишетата, които изобретява,” коментира с горчивина гръцкият журналист в Берлин. Като шок за гърка-посетител звучи и следващото изречение на немския репортер Николас Блуме. „Истина е, че използване провокативни заглавия”, признава той и продължава: „но това е само, за да разкрием напълно същността на проблема.”