Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Цялото северно полукълбо е засегнато от радиацията, изтекла от Фукушима

14 Април 2011 / 10:04:00  Анастасия Балездрова
4233 прочитания

 

Повишаването на опасността от ядрената катастрофа в атомната централа във Фукушима на максималната седма степен по Международната скала за ядрените събития предизвика безпокойство не само в Япония, но и в целия свят. Много хора се запитаха как е възможно от една страна представител на компанията да заявява, че изхвърлената от АЕЦ Фукушима радиация може да превиши изхвърлената от през 1986 и от друга да се твърди, че аварията в Япония е съвсем различна от тази в Чернобилската централа. GRReporter потърси отговора на този и други въпроси, свързани с продължаващия със седмици ядрен кошмар в Япония от професора по ядрена физика в Аристотеловия университет в Солун Константинос Папастефану.

Бихте ли посочил какво означава на практика повишаването на опасността от централата във Фукушима от 5-та на 7-ма степен?

Това е свързано с количеството радиация, което е изтекло в околната среда. Истинската степен на инцидента ще стане ясна много по-късно, когато ще бъдат преустановени всички изтичания и ще бъде направена крайната равносметка за елементите, които се били освободени от реакторите.

Според мен в Япония избързаха да покачат степента на инцидента на 7. На база на официалните съобщения от страна на отговорниците, днес един сериозен учен не може да приеме, че тази степен е реална. Защото ако това е вярно, как да приемем, че е изтекла радиация, равна на само 10 на сто в сравнение с Чернобил? Тук имаме едно разминаване между двете информации. Ако първата е вярна, тогава втората е погрешна.

Можем ли да говорим за нов Чернобил в случая с Фукушима?

Събитията сочат, че е възможно да се изправим пред подобна опасност, и дори пред по-голям ядрен инцидент. Освен това  информацията, която получаваме не е достатъчна, за да направим една сериозна преценка.

В Чернобил реакторът беше един, а тук са четири. Това, което знаем е, че реално реакторите не се охлаждат вътрешно. Не искам да се правя на пророк, но когато виждам, че в Япония не се правят много неща или това, което се прави няма резултат разбирате, че не е странно появяването на една такава мисъл. За момента обаче не смятам, че това е напълно възможно.

Кои радиоактивни изотопи са открити досега в изтеклата радиация?

Откриха количество стронций 90 в почвата и растенията около централата, но не и в отдалечени райони, въпреки че нямаме информация за данните, които отчитат в тях. Не ги съобщават. В началото съобщиха само за радиоактивния йод, след известно време съобщиха за радиоактивен цезий, сега ни информират за радиоактивния стронций. Радиоактивните продукти на ядреното делене са около 25 на брой. Не е възможно да не са изтекли всички от първия момент. Няма как да е изтекъл един радиоактивен изотоп, а останалите не. Ясно е, че не съобщават тези неща за да не създадат паника в местното население, както и останалия свят.

Радиацията стигна ли до Европа?

Радиацията е стигнала навсякъде. По западното крайбрежие на САЩ вече бяха открити изтопи на ксенона. По североизточното крайбрежие също са измерени различни изотопи. Във всички страни в Европа са открити йод 131 и цезий 134 и 137. Следователно поне северното полукълбо, където въздушните маси се движат в една посока е изцяло засегнато от изтеклата от АЕЦ Фукушима радиация.

Категории: Обществоядрен инцидент Фукушима Чернобилрадиация ядрена енергия
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus