Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Древната Пела очаква своите първи гости

07 Ноември 2008 / 08:11:31  GRReporter
4386 прочитания

Пела е била построена от Архелай в края а 5 в.пр.н.е. и няколко години след това заема мястото на Вергина и става столица на Македония. С годините Пела се превръща във важен и богат град, като остава столица на древната Македонска държава до завземането й от римските войски, които я разграбват и пренасят съкровищата й в своята столица.

Географски Пела е разположена в северната част на област Пиерия на бреговете на река Лудия и в непосредствена близост до град Солун. В древността лесният достъп до града през обширната равнина прави възможно честото придвижване на творци и интелектуалци от Южна Гърция, което допринася за нейното процъфтяване в икономически и културен аспект.

Градът е построен по модела на архитекта Хиподам, който взаимства от изтока един план на улиците под формата на правоъгълна скара. Броят  на гражданите в града възлиза на 10.000 души, понеже Хиподам като привърженик на питагоровата философия, възприема нейните възгледи относно цифрите и ги прилага в градоустройствения си модел.

Пела е имала силни тухлени стени, водопровод и канализация, широки калдъръмени улици, които извеждали до пристанището и централна агора с работилници и магазини, където се продавали керамични и метални предмети, малки скулптурки от теракота и храни.  Въпреки че градът бил разграбен от римляните, той продължил да съществува до 1 в.пр.н.е., докато не бил разрушен вероятно от земетресение. През 30 г. била построена римската колония Pellensis на запад от старата Пела, където и до ден днешен съществува съвременната Неа Пела.

Най-важната група мозайки от древната Македония е открита при разкопките на Пела. Мозайките датират от края на 4 в.пр.н.е. и основно са открити в две от къщите на столицата - „Къщата на Дионис” и „Къщата на отвличането на Елена”, където те красели подовете на централните стаи.

Изображенията върху тях се делят на две категории: едната е със семпли геометрични украси, които покриват цялата повърхност на пода. Другата категория изображения на мозайките възпроизвеждат сцени на лов, битката на амазонките и други. Цветовата гама е ограничена, като повечето фигури са в бледи сенки върху неутрален фон. В редки случаи творците са склонни да бъде показана естествената среда, в която се движат фигурите. Интересно е, че на една от мозайките се появява подписа на твореца: "Gnosis epoesen" (Направено от Гносис).

Забележителностите на Пела бяха официално обявени за отворени за посетители тази седмица от министъра на културата Михалис Ляпис, който разгледа обекта и археологическия музей. Музеят все още не действа, но се очаква да отвори врати до средата на 2009 г.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus