Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Ембаргото на Русия срещу внос на плодове и зеленчуци от ЕС съсипва гръцкия износ

06 Юни 2011 / 22:06:19  Виктория Миндова
1516 прочитания

Докато германците още търсят и не могат да отгатнат от къде дойде смъртоносната бактерия Escherichia coli (E. Coli) и причини смъртта на 22 души, търговията с плодове и зеленчуци в Европа понесе сериозен удар. „Наблюдава се временно замръзване на търговския обмен. Търговски сделки със страни като Германия, Чехия, Румъния и България са прекратени, в резултат на което вече са загубени стотици хиляди евро ”, заяви специално за GRReporter изпълнителният директор на Гръцката организация за външна търговия Алкиадис Каламбокис . Той е също така и дългогодишен председател на Съюза на износителите от остров Крит и знае от първа ръка настроенията и проблемите на производителите от района.

Според информацията, която Каламбокис  получава всекидневно от производителите от Крит, търсенето на земеделски продукти е рязко намаляло. Независимо, че качеството на местната продукция е безупречно и контролните органи потвърдиха, че в гръцките зеленчуци няма и следа от смъртоносната бактерия, целият търговски обем в страните от Европейския съюз и отвъд него бе блокиран. „Поради тази причина предприятията в Крит престанаха да товарят стока за износ през последните дни”, обясни специалистът, но подчерта, че гръцките земеделски стоки са с доказано качество.

Паниката около E. Coli и все още неизвестния му произход накара хората да обърнат гръб салатите и пресните плодове в резултат, на което пострада не само износа, но търговците на вътрешния пазар. Общата паника и липса на адекватна информация буквално промени за часове хранителните навици на гърците и ги направи параноично предпазливи към зеленчуците. „Вече не знам на какво да вярвам. Дори и краставиците и зеления фасул, които купувам да са местно производство, докато не установят, как са се заразили пострадалите в Германия, ще отбягвам суровите плодове и зеленчуци. Всичко се движи свободно в Европейският съюз. Това включва и бактериите”, заяви 28-годишната Анна от Атина, която не иска и да знае за плодове и зеленчуци преди да се разплете историята с произхода на бактерията.

Алкиадис Каламбокис не отрече, че има намаление на потреблението на земеделски стоки на местния пазар, но не посочи конкретно число. Той подчерта, че за да се избегне паниката и нежеланите последствия за производителите, държавните институции трябва да предадат посланието на потребителите, че местните продукти са качествени и извън опасност.

Най-драматична обаче остава ситуацията с ембаргото, което Русия наложи върху всички плодове и зеленчуци от Европейския съюз, след като набедиха първо испанските краставички за неочакваните смъртни случаи от E. Coli. В последствие се оказа, че няма твърдо доказателство за „вината” на краставиците от Испания, но вредата вече бе нанесена. За Гърция ударът е много по-голям, отколкото се предполага, защото голям процент от плодовете отглеждани в средиземноморската страна, са предвидени директно за руския пазар.

„Русия е пазар, който поема много голяма част от пресните плодове от страната ни и играе изключително важна роля за производителите от Гърция. Ембаргото се наложи и за други сектори и продукти, освен земеделските, което ще наложи да се намери политически изход от ситуацията”, заяви изпълнителният директор на Гръцката организация за външна търговия. Според него трябва да се подпишат незабавно двустранни споразумения между Европейския съюз и Русия за подобряване на търговските отношения и  предотвратяване на проблеми, като този.

Категории: ИкономикаПазари Гърция E. Coli износ Русия ембарго внос плодове зеленчуци
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus