Трудно е да се започне с един маршрут свързан с гастрономията в Гърция, но за начало ще тръгна от събитието, което е повод да се за нимаем с тази тема. Изложението „Agro Quality Festival”, което се провежда този уикенд в Технополис в Атина за втора година събра производители на маслини, зехтин, сирена, мармалади, тестени изделия, вина и мед, които чрез продуктите си направени по специфичен начин в зависимост от региона рекламираха своите градчета.
Има ли нужда от реклама критската кухня или типичното за Гърция узо с мезета от морски деликатеси и сирена? Въпреки това ако започнем от Македония и стигнем до Крит, от най-северната точка до най-южната, кухнята в Гърция има своите особености и навсякъде може да се опита нещо изключително вкусно, което се произвежда единствено на конкретното място. Като халвата от град Фарсала, която се прави с много масло, нишесте и розова захар, и автентичният й вкус може да се открие единствено в сладкарниците там. Някои от производителите-собственици на малки цехове организират опознавателни турове из работилниците си, така че техните клиенти могат да се запознаят от близо с процедурите за приготвяне не продуктите или ако имат желание да се пробват сами да направят сладко или сапун, например.
Тръгваме от континенталната част на Гърция или област Тесалия, към която ще включа посещения в Трикала, областта около Волос и Кардица, тръгвайки от Трикала по пътя за Метеора. Кметът на Трикала успя да превърне малкото провинциално градче в диамантче за жителите. Трикала освен че се намират по пътя за Метеора е известно, че са и първият град в Европа, който има безплатен безжичен интернет за всички жители и посетители, както и зони по улиците на града определени за велосипедистите. В градчето има цех за отглеждане на гъби сърнели, който е отворен за посещения на туристите (тел. 0030 2431074447). Също така съвсем наблизо се намира и цех на BioActive за производство на мармалади без захар от ябълки с канела, нарове, сливи с мед, малки ябълки с бадеми, пергамон, наранджи, диня. Ако се уговорите предварително с производителите, можете да посетите цеха и да задоволите любопитството си като посетите на място и видите как се приготвят сладката, но и да се включите собственоръчно в подготовката (www.bio-active.gr или на тел: 0030 24310 25300).
Волос се намира на морския бряг в полите на планината Пилиос. Освен че е известен като града на „ципурадика”, т.е. кръчмите в стар стил, където се сяда за ципуро с мезе, там е и фабриката на изветната гръцка оранжада „Епса”. Интерсно но факт е, че в областта има и цехове за производство на ароматични ръчно направени сапуни с билки. На 60 км. югоизточно от Волос на самия морски бряг в селцето Платаниас се намира еко-хотелът на Никос Довас „Des Roses” с 14 апартаментчета (www.peliondesroses.com). Интересното е, че гостите на хотела могат да се включат в занимания свързани със селски туризъм в областта. “В нашият еко-хотел развиваме различни форми на еко-туризъм. Организираме преходи по планинските пътеки и турове по историческите паметници, урок по предене на традиционен стан, студио с уроци правене на сапун с ароматични растения, билки и зехтин. Произвеждаме девет различни сапуни, които се правят от биологични продукти с цел благодатното действие върху здравето”, разказа Никос Довас.
Интересни мармалади може да опитате и в село Трапсили в областта около град Кардица. Там в кооперацията създадена от жените в селото, които се занимават със земеделие, се правят сладка от моркови, тиква, пъпеш, орехче, червени чушки, роза. Ако пътят ви отведе натам – жените казват, че има хубав язовир и хотелче в селото за пренощуване, попитайте за „ретцели”, което се прави от тиква с петмез и се води за традиционното сладко на областта.
В широката област на северозападна Гърция, в Загорохория, Янена и Арта е известно, че се въртят вкусни баници със спанак, коприва, сирене, лапат и месни изделия – кози и агнета, както и сирена в това число и звестното сирене Мецовоне. Ако започнем маршрута от Флорина, може да опитате различни видове туршии и известните флоринските червени чушки, които се правят на туршия и се сервират като мезе със зехтин, чесън и малко оцет. Слизайки на юг минете през Кастория, която се намира на голямо езеро и има стар град на хълм с калдаръмени улички. Градът на кожените палта и на византийските черкви, както е известна Кастория, е популярна в кулинарен план манджите от бобени изделия, леща, фасул от Преспи и нахут, които можете да съчетаете с местното вино от изба „Магел”. На югозапад от Кастория по пътя за Янена, се минава през Загорохория, където може да се видят селата с къщи построени в традиционен архитектурен стил за Епир с камъни и се считат за ценно културно наследство. В селските кръчми можете да спрете, за да опитате местните баници, сирена и ципуро. Там някъде попитайте за пътя към Мечово – известен зимен курорт за ски и е известно за своите вина и пушеното си сирене „Мецовоне”, но и вкусните наденици.