Ядосани служители, неплатени заплати, блокирани пътища, обсадени ведомствени сгради не е необичайна практика в големите градове на Гърция и главно в столицата, особено в последните две години със задълбочаването на икономическата криза. Това обаче е крайно необичайна гледка в туристическите райони на страната, като Халкидики, където в последните две седмици се разигра сериозна драма между управлението на туристическия комплекс Порто Карас и неговите служители.
Първо се чу за протести на заетите в туристическия комплекс. Те обявиха няколкодневна работна стачка, за да извоюват заплащането на изработените заплати от септември, октомври и ноември общата сума, на които достига почти два милиона евро. След това се чу и страната на работодателите, които с отворено съобщение до пресата дадоха да се разбере, че протестите не са били съвсем мирни. Имало е опит за саботаж на турнира по покер, който се провежда в един от хотелите, направени са частични разрушения на голф игрището и друг вид несъгласие на работниците с проблемната ситуация. Накрая се стигна до размяна на жалби и намеса на полицията.
GRReporter потърси мнението и на двете страни за разрасналия се конфликт. Изпълнителният директор комплекса Василис Василакис даде яснота от къде започват финансовите проблеми на компанията. Подобно на поговорката „рибата се вмирисва от главата”, в този случай проблемът идва от фалиралата държава и повлича със себе си и частния сектор, като крайни потърпевши са реалният бизнес и обикновените служители.
Основа на проблема е, че държавата дължи Порто Карас с 6,5 милиона евро от невърнато ДДС и други задължения в резултат, а на холдинга, който е собственик на комплекса Олимпиаки Техники АД цели 40 милиона евро за последните три години. Василакис обясни, че всичко започва още с началото на дълговата криза в Гърция от миналата година, когато държавата замразява плащанията към частния сектор, за да покрива други дупки в бюджета. „Както разбирате Порто Карас не се управлява от един човек, а е част от голяма група предприятия под управлението на акционерното дружество Олимпиаки Техники, на което държавата дължи десетки милиони за извършени държавни поръчки в последните години, които не са платени. Само от ДДС и други вземания гръцката държава дължи на комплекса Порто Карас 6,5 милиона евро”. Освен тези борчове към предприятието Порто Карас има невзети суми от други частни партньори, като общата сума на приходи, които не са влезли по сметката на фирмата достигат 13 милиона евро. "Разбирам яда на работниците, които не са си получавали парите, но и ние сме в трудна ситуация", заяви Василакис.
От другата страна на бариерата стоят работниците, които също изпитват икономическата криза на гърба си с по-високото данъчно облагане на доходите на физическите лица, с новите високи извънредни данъци върху недвижимата собственост, върху приходите, високите акцизи и завишените цени на основни стоки и продукти. „Много от сезонните работници не получиха последната си заплата за септември. Постоянните служители на комплекса получихме възнагражденията си за септември, но за октомври и ноември не ни бяха внесени”, казва специално за GRReporter представителят на синдикалната организация на служителите в Порто Карас, Димитрис Ливадиотис. Той разясни, че общо потърпевшите са около 700 души, от които около 300 са постоянните работници, а останалите се наемат в активните месеци на летния сезон.
В момента тече процес на диалог между управата на хотелския комплекс и служителите, за да се намери златната среда, така че служителите да получат отработеното и да се възвърне нормалното функциониране на туристическия обект. „На добър път сме и се надяваме проблема да се реши”, обясни Ливадиотис от страна на работниците. От управата на Порто Карас Василис Василакис обясни, че иска да убеди служителите да се върнат на работа за коледните и новогодишните празници, за да може да управата да изплати поне половината от дължимите суми. Служителите от своя страна искат да им се изплатят всички дължими заплати, ако се върнат на работа по време на празниците. И двете страни изглеждат готови за компромис и до края на седмицата конкретния проблем се очаква да се реши. За съжаление в подобно положение са стотици гръцки фирми, които трябва да балансират между липсата на ликвидност в страната и запазване на дейността си въпреки кризата. Някои прибягват до уволнения, други намалява общо заплатите с по 10%-20%, за да не се налага да освобождават персонал, а трети не издържат на натиска и обявяват фалит.
Порто Карас е един от най-популярните туристически комплекси на Халкидическия полуостров. Намира се на „крака” Ситония и дава сезонна работа на около 1000 души от околността. Василис Василакис заяви, че летният сезон на 2011 е посрещнал значително по-малко гръцки туристи от предишни години. Въпреки това, броят на продажбите не е паднал, защото гостите от Русия, бившите руски републики и балкански страни стават повече с всеки изминал сезон. Тази разлика не е дала отражение в отрицателната тенденция на приходите, защото за да се привлекат нови туристи от източния блок Порто Карас е трябвало да направи по-конкурентни цените си в сравнение с други дестинации. За 2012 управлението на комплекса се надява да запази и да увеличи потока от чуждестранни туристи, като за тази цел предлага три различни хотелски единици, казино, частен плаж, възможност за паркиране на яхти и други удобства и атракции.