Още от неделния ден започна стачката на служителите в градския транспорт, които решиха да спрат всички превозни средства от 11 сутринта до 4 следобед. Стачките на автобусите, тролеите и метрото ще затруднят придвижванията на атиняните почти до края на седмицата, които са скептични дали ще има смисъл от тези протести, тъй като някои от исканията на протестиращите са неоснователни.
В днешния почивен ден магазините по централните улици трябваше да бъдат отворени, за да се „подаде кислород” на търговците, но служителите в търговските обекти се възпротивиха срещу предложението до Нова година магазините да работят в неделните дни. Синдикатите на градския транспорт обявиха, че подкрепят исканията им и със стачката си един вид ги подкрепиха. Липсата на транспорт анулира и инициативата централният булевард „Панепистимиу” да се превърне в пешеходна зона, където щяха да се прoведат различни хепънинги. Идеята беше столичаните да се придвижат с градски транспорт в неделята и да оставят автомобилите си пред своите домове, за да направят неделната си разходка по временната пешеходна зона по бул. „Панепистимиу”, както и да могат да си напазаруват, но и магазините останаха затворени.
„Нямам представа какви са исканията на служителите от градския транспорт. Аз идвам сутринта, за да подредя лампичките, но лошото е, че няма никакво движение на клиенти като няма метро. Очаквам, че следобед като свърши стачката ще се появи народ” казва продавач на сергия за коледни лампички в близост до метро-станция Тисио.
„Не знам точно какви са исканията на служителите. Сигурно срещу намалението на надбавките, което важи за много браншове, но моето мнение е такива действия да се съобразяват с реалността, тези, които стачкуват да са наясно какво се променя за тях във връзка с това, което се променя и за останалите. Като цяло да има логични изисквания. Но истината е, че аз не съм от Атина и не съм го преживяла на гърба си какво е да стачкуват често. Предполагам, че ако трябваше да се придвижвам на голямо разстояние, щях да имам проблем. Нещо, което исках да правя следобед, няма да мога да го направя, ако не хвана такси. Въпросът е дали исканията са свързани с едно положение, което важи като цяло и че като цяло намаляват заплатите или става дума за претенции да си запазят надбавки, които са, за да си включи парното или да си вдигне антенката например. Тогава какво да каже този, който взима по 500 евро месечно... Ако наистина важи, че взимат такива абсурдни надбавки. Но ако репортажите, които излизат са верни, не знам как хората тук приемат една такава стачка от момента, в който служителите в градски транспорт искат надбавки, които за останалите не само не съществуват, но звучат и абсурдно. Аз работя в местен вестник, но не ми се дават никакви надбавки. Предполага се, че трябва да ми дават надбавка за нездравословна работа, тъй като работя на компютър. Това важи за всички, които са офис-служители, но не е включено в заплатата ми. Нито заплатата ми беше увеличена за времето, в което работя, нито пък в следващите години ще бъде увеличена, а точно обратното – най-вероятно ще ми я намалят, ако влезнат в сила тези фирмени договори. Аз взимам 680 евро заплата, което е по-малко от това, което по принцип трябва да получавам, но ми дават още 120 евро, тъй като паралелно с вестника помагам и за две списания” Евангелия, 31-годишна
„Не гледам много телевизия и не съм много добре осведомена какви точно са им исканията. Сигурното е, че са свързани със заплатите, може дори да им намаляват и пенсиите. Важното е, че са финансови искания. Стачките, които се провеждат сега от служителите във всички браншове са, защото се орязват надбавките за свръх-работно време, но тези служители, които работят нощно време или имат нездравословни професии, или пък са имали надбавки за това, че носят определени отговорности са най-засегнати. Моето мнение е, че не трябваше да орязват надбавките, но от друга страна хората трябва да бъдат обслужени и да се придвижват в града” Алики, 65-годишна, пенсионер
„Мисля, че причината за стачката е заради заплатите, но и срещу вдигането на цената за билетите за обществения транспорт. Това го прочетох на плакат в електричката, на който заглавието му беше: „Евтин транспорт за всички” или нещо такова. Явно, че правят стачка, защото няма друг начин да бъдат чути и сигурно първо са влезнали в контакт с Министерството на транспорта и не са намерили решение. Сигурно има някои хора в тези компании, които получават големи заплати, но обикновените служители мисля, че не получават изключително високи заплати. Има надбавки, които е ясно, че трябва да им ги орежат, но има има и такива, които е справедливо да получават като например за нездравословен труд и за нощните смени.” Костас, 36-годишен, държавен сужител
Ходенето по мъките за пътниците ще продължи и в понеделник, тъй като градският транспорт ще спре да работи между 11 сутринта и 5 следобед като междувременно стачкуващите ще излезнат да демонстрират пред Министерство на транспорта. Програмата за стачките включва 24- часова стачка във вторник, въртящи се стачки във всички средства за масов транспорт в сряда, когато ще бъде 24-часовата общогръцка стачка за всички частни и държавни служители. В сряда метрото, тролеите и трамваите ще работят между 9 сутринта и 5 следбед, за да помогнат за придвижването на тези, които ще участват в митингите на двата синдиката. В четвъртък е поредната 24-часова стачка на целия градски транспорт.
В същото време беше отменено поне с една седмица откриването на нови маршрути за междуградския влак заради стачките, в които участват и служителите в железопътните линии. Промените, които се очаква да започнат с реформата в националната ЖП компания ще послужат за пример за това как ще се реформират и останалите държавни компании, включително и транспортните.