снимка: news.in.gr
Гръцките лекари са решени да се противопоставят на мерките, които се готви да предприеме министерството на здравеопазването. След динамичните протести през пролетта те са готови да не позволят на министерството да прокара здравната реформа в разгара на лятото и се готвят за протестни действия. В интервю за GRReporter председателката на Лекарския съюз в Пирея Варвара Анемодура разказа защо е предприела инициативата за мобилизация на лекарската общност и подчерта, че промените в здравеопазването не могат да бъдат провеждани само с финансови критерии.
В писмо до Общогръцкия лекарски съюз посочвате, че гръцкото здравеопазване е на път да се завърне към 50-те години на миналия век. Обяснете какво имате предвид.
Това е свързано с факта, че министерството предприема мерки, базирани само на финансови критерии. Изчисляват стойността на здравните услуги според сумите, които бяха валидни преди 5, 10, 20 години. Сравнени с тях днешните цени са високи и министерството иска да намали цените.
Здравеопазването обаче се развива динамично и не може да бъде измервано на база колко струва, защото тук не вземаме предвид количеството, а качеството. Един прост пример ще ви покаже нагледно какво имам предвид. Преди 20 години лекувахме фрактура, като обездвижвахме пациента за 2 – 3 месеца, докато зарасне. Той, разбира се куцаше след това, но лечението му не струваше нищо. После откриха гипса. Той имаше стойност примерно една драхма. Пациентът оставаше обездвижен в леглото за по-малко време. След това откриха пироните. Закрепяхме крака с тях и цената им естествено беше по-висока от гипса. Пациентът ставаше от леглото по-бързо, но след определен период от време трябваше да ги извадим. Това също имаше стойност. Сега преминахме към остеосинтезата. Още на следващия след операцията ден физиотерапевтът вдига пациента на крака. След 15 дни вече може да ходи нормално. Но тази интервенция има различна цена.
Но как трябва да разглеждаме нещата? Да сравняваме днешния метод на лекуване на фрактура, който струва хиляда или две хиляди евро със стария, който не е струвал нищо? Качеството на медицинските услуги е различно. Както за пациента, така и за неговото семейство и работата му. Ако материалите, които се използват за остеосинтезата са по-скъпи, тогава държавата трябва да се заеме с правилното им оценяване. Да се организират конкурси, за да могат да намерят най-добрата цена, а не да обвиняват лекарите, че използват скъпи материали.
Същото важи и за медикаментите. Издадоха така наречения „отрицателен списък”, което означава, че лекарите изписват описаните в него лекарства, но здравните каси не плащат за тях. В момента вазодилататорите и лекарства като например за отхрачване, за лекуване на акне, за разстройство, за запек, за хемороиди, медикаментите от типа на Виагра са извън този списък. Разбирам, че може да се използват не само там, където са нужни, но има хора, които наистина се нуждаят от тях. Съществуват млади мъже с диабет, многостранна склероза или рак на половите органи, които имат проблем с ерекцията и е много вероятно този тип лекарства да им помогнат. Можем ли в този случай да говорим за лукс? Разбира се, че и аз съм против да изпиша такова лекарство на някой 80-годишен мъж, той няма нужда от него.
Започват да говорят и за премахване на изследвания. Днес имаме на разположение прегледа PET-scan. Знаем, че е скъп. Но ако наистина се налага пациентът да бъде прегледан? Развитието на медицинските услуги се промени. Ние не сме готови да приемем снижаване на медицинските грижи по никакъв начин.
Общогръцкият лекарски съвет прие ли вашата инициатива за провеждане на общо събрание?