Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

И строителните инженери против либерализирането на трудовия пазар

07 Януари 2011 / 22:01:23  Марина Николова
3110 прочитания

Никос Зигурис е председател на Съюза на строителните унженери в Гърция и разговаря освен за резултатите от отварянето на професията, но и за кризата в сферата на строителството и пагубната липса на държавни инвестиции.

 

По какъв начин ще бъде засеганата професията на строителните инженери от закона за либерализиране на трудовия пазар?

Трябва да подчертая, че професията на инженерите като цяло – не само на строителните инженери, не е затворена професия. Влиза в дискусията за затворените професии, но не е такава. Затворени професии са тези, които имат или числово или географско ограничение. Професията на инженера може да я практикува всеки, който има необходимите качества – след като е завършил университет, трябва да премине през изпити и ако се справи успешно, да получи право за упражнение на професията. Ние сме замесени в дискусията за затворените професии, защото ни засяга Кодексът за минималното заплащане, който важи в Гърция. Когато един инженер си върши работата, съществува един начин да се изчисли минималното му заплащане. С новия закон това се премахва. Въпросът е, че минималните заплащания, които важат в момента, много често са по-ниски от това, което трябва да получи инженерът и ако го оставим да решава той, това заплащане ще варира.  Работата, която вършат инженерите е свързана със сигурността на даден строеж, което не може да го подлагаме на преговори и да казаме, че ще направим по-малко обезопасен дом и ще ни платиш по-малко. Домът ще бъде направен според правилата за сигурност. Но инженерите като всички други хора работят, за да живеят с парите, които взимат. В момента могат да предложат няколко алтернативни варианти, за да бъде постройката стабилна, но и икономична. Отсега нататък няма да е така. Домът ще бъде стабилен и сигурен, но ще бъде за сметка на икономиката. Смъкването на заплащнията ще повлияе на инженерите, но това ще се обърне в даден момент срещу самото общество. Правителството ще трябва да се замисли върху факта, че губи приходи. Когато поемаш даден проект и получаваш 1000 евро, правителството ги облага с данък, но утре като отида да си платя данъка тези 1000 евро, тъй като няма договор за минимално заплащане, ще станат 400, т.е. данъкът ще е върху тези 400 и ДДС-то ще е върху тях. Т.е. държавата ще загуби.

 

През последната година има невероятен спад в строителството, което е един от най-засегнатите от кризата области. Как това повлия на вас – строителните инженери?

Ясно е, че професията на инженерите като цяло е много повлияна. Това е още една грешка на правителството – без да искам в момента да политикантствам. Когато миналата година правителството беше избрано, ние се срещнахме с главния секретар по икономическите въпроси и му казахме, че това, което при всички условия трябва да се направи, за да се запази икономиката и качеството на живот на гърците на приемливо равнище, ще трябва да подпомогнат строителството. Избор на правителството беше да не се подпомогне строителството и дори да се обърне срещу него като сложи високи данъци, увеличи данъка добавена стойност без да може да спре увеличението на цените на строителните материали. Така че, логично последствие беше да намалее работата както на строителните инженери, но и на 400 000 души заети в други 400 професии свързани със строителството. И това си е чиста отговорност на правителството – това е политически избор. Това е що се отнася до частните проекти, но има и държавни проекти. В тях се включват проучвания и строеж, но нищо от тези неща вече не се движи, тъй като е прекъсната програмата за държавни инвестиции и второ – в момента се прилага програмата Каликратис за преустройство на държавната администрация. Според програмата Каликратис се обединяват различни служби и в момента не може да се обърнеш към никой, защото не се знае кой кой е и в момента службите не работят, което ще продължи дълго време.

 

Кога ще се разблокира програмата за държавни инвестиции?

Това ще го определи държавата, но парите по тази програма постоянно намаляват. Според данните, големите фирми на предприемачите уволняват служителите си, безработицата сред строителните инженери се е увеличила на много високи нива. Не е лесно да се разбере доколко, защото инженерите са свободни професионалисти и се счита, че техните фирми са активни. Но може да се види какво се случва около нас и колко хора остават без работа. От друга страна държавата дължи много пари на някои фирми.

 

През миналата година се промени начинът за плащане на данъците при инженерите. Как работи новата система?

През юни 2010 г. имахме една изненада – неприятна за нас инженерите. Преди ни облагаха с данъци по обективна система с коефициенти. Това се правеше, защото не могат да се определят с точност разходите. Миналата година правителството реши, че ще ни води счетоводство – ще изчисляваме приходи минус разходи и ще плащаме данък върху получената разлика. Аз имах своите възражения по тази тема, но ще видим какво ще се случи. Считам, че тази система няма да проработи.

 

Кажете ми какво се случва с професионалните права на инженерите, които са завършили университети и на тези, които получават дипломи от полувисши училища?

Категории: АктуалноОбщество икономическа криза строителни инженери строителство биоклиматични сгради технически професии технически училища
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus