снимка: tovima.gr
Извънредно високите цени на питиетата, кафето и изобщо на развлеченията в Гърция занимават младите хора от години. „Защо чаша бира в западна Европа струва 2-4 евро, а в Гърция 5-7? Защо в Барселона, Берлин и Рим плащат за едно кафе 1,30-1,50 евро, докато в Гърция едно фрапе струва 3,50?” са малка част от въпросите, които нямат отговор и досега.
Във времето на „тлъстите крави”, когато потреблението и манталитетът „вижте кой съм” властваха в Гърция никой не си правеше труда да се усъмни в пазарните тенденции или да постави вето на собствениците на заведения, които спекулират с цените. Във времето на кризата обаче нещата се промениха. Една компания от младежи на около 30 години след много „катастрофални за джобовете ни, но изключително печеливши за собствениците на заведения вечери” решили да открият местата с евтини напитки в Атина и да ги представят във виртуалното пространство.
Младежите създадили електронната страница ftinapota.gr (евтини питиета), като отначало в нея бил представен просто списък на евтините барове в гръцката столица. Постепенно се образувало едно динамично виртуално общество, чиито членове прекарват цели нощи в търсене на заведения, които не искат да спекулират с цените. По този начин се получава един общ архив, като всяка седмица съдържанието се обогатява с нова информация, която потребителите коментират и оценяват на база собствения си опит.
Зад оригиналната идея за създаване на сайта се намират тримата младежи Костас, Маргарита и Вангелис. Те не искат да кажат фамилните си имена, защото целта им е ftinapota.gr да бъде свързан не с тях, а с големия брой членове, които търсят евтини и качествени забавления.
„Идеята се роди през 2009, когато бях войник на остров Самос. Търсех каталог с цените на напитките в атинските барове и открих, че няма такъв. Обърнах се към приятелите си, поговорихме и първоначално определихме 40 заведения, които щяхме да „разследваме”. След много питиета, разходки и помощ от приятели идеята достигна до днешната си форма. Доскоро вярвахме, че питиетата в Атина са скъпи, но ето че лека – полека се опровергаваме” заяви за вестник То вима Костас, по професия инженер – геодезист.
Според другия създател на страницата - 31-годишния Вангелис нуждата от забавления на по-ниски цени не засяга само младите хора, но и хората от всички възрастови групи с различни финансови възможности. „Финансовите нужди не са единствената причина, която кара един човек да търси по-добри цени. Често е въпрос на избор. Мисля, че нещата щяха да са по-добри ако хората, които нямат нужда от евтини забавления все пак ги търсят. Във всеки случай философията и манталитетът не могат да бъдат променени само с избора на бар с по-ниски цени. Въпросът е по-сложен” казва той.
Интересна е „географската” карта на евтините барове в Атина. „Въпреки че повечето от описаните в сайта барове се намират в центъра и особено в квартал Ексархия, стигнахме до извода, че евтини заведения съществуват навсякъде и просто трябва да бъдат открити. Положителното в случая е, че повечето от техните собственици определят цените си съзнателно и по убеждение. В резултат на това има случаи, в които самите те ни препоръчват и други заведения с подобни цени. Клиентите обикновено са привърженици на същата философия и позиция” казва 30-годишната Маргарита и добавя, че в резултат на промяната в поведението на клиентите все повече собственици променят манталитета си към „евтино и качествено”.
„Квартал Ексархия с евтините кафе-барове, Метаксургио, Керамикос и Петралона, където заведенията предлагат по малко от всичко са на първо място в нашия списък. И това въпреки че скоро бе открит един от най-евтините барове в иначе скъпия квартал Агия Параскеви. Познаваме се лично с повечето от собствениците, които се ентусиазират от усилията ни и ни помагат” казва Костас.