Повечето от нас свързват празниците с дълги разговори с приятели и роднини при богато отрупана с вкуснотии трапеза. В това няма нищо странно, защото кога друг път, ако не по време на празник можем да седнем на маса със своите близки и да споделим с удоволствие празничната атмосфера, в това число и храната? Празничната трапеза от векове насам събира хората и често прави чудеса- премахва спорове, заличава конфликти, помирява враждуващи. И все пак, за да бъдат празниците наистина празници, а не повод за преяждане е добре да спазим няколко здравословни съвети. Защото всеки ще се съгласи, че в това да се чувстваш тежък и надут няма нищо празнично.
Как да се храним, така че да не натоварим организма и да не напълнеем? Важно правило е да хапваме често, но по малко. Един от най- вредните навици, водещи до напълняване е навикът да прегладняваме. Често когато гладът стане неконтролируемо силен ние сме склонни да изяждаме огромни количества храна без да следим нито за нейното количество, нито за нейното качество. Това натоварва метаболизма и допринася за неправилното разграждане на хранителните вещества в организма, а в последствие и до натрупването на излишни килограми. И обратното- когато хапваме често, но по малко,организмът ни се запасява с нужната енергия навреме и успява да разгради хранителните вещества по- лесно и по- качествено, без излишни натрупвания в организма под формата на килограми.
Враг номер едно за нашето здраве и фигура е сладкото. За мнозина навярно е трудно да си представят празничния период без сладкиш на масата. Това, което можем да направим все пак е да ограничим консумацията на захарни изделия вечерно време, защото тъкмо тогава те се трупат в организма под формата на мазнини. Добре е да помним също, че продуктите, съдържащи захар не трябва да се консумират на празен стомах, тъй като тогава захарта се присвоява изцяло от организма като се намалява усещането за засищане и се появява лъжливо чувството на глад. Ако все пак не можем да устоим на желанието да хапнем нещо сладко, то нека изберем чисто сладко, мармалад или просто домашно приготвен сладкиш. Да избягваме тежките кремове и тортите със съмнително качество.
Празничната трапеза има своите особености – храната обикновено е вкусна, но доста калорична. Добре е по възможност в менюто да включим продукти като рибата, пуйката, пилето, заека. Те са чудесни източници на протеини и съдържат сравнително леки мазнини. Да внимаваме с алкохола. Той не само представлява бомба от калории, (особено сладките питиета), но и създава усещане за глад. От всички питиета си струва да се спрем на червеното вино като ценен източник на антиоксиданти.
След дълго парти е добре да започнем деня с плодове. Това ще помогне на организма да изхвърли насъбраните вредни токсини и да си набави нужната доза витамини „за да се изправим на крака”.
И нека не забравяме за лечебните свойства на водата. Тя помага за изхвърлянето на вредните вещества и солта от организма. Липсата на достатъчно количество вода в организма води до задържане на сол, задържането на сол от своя страна до задържането на вода, която след това се отделя под формата на излишни килограми. И така се затваря омагьосаният кръг на наднорменото тегло. Една чаша минерална вода изпита сутрин на гладно може да бъде чудесно лекарство за организма. Две чаши вода изпити половин час преди сядане не маса пък ще ни помогнат да залъжем глада, тъй като така се разрежда стомашната течност, от която идва и истинското усещане за глад.