Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Кризата удари и подкупите в Гърция

15 Март 2011 / 20:03:06  GRReporter
1313 прочитания

Корупцията е също в криза, показва традиционното годишно изследване на Транспаренси Интернешънъл, което се проведе за четвърта поредна година в Гърция. Според представените данни през 2010 са похарчени „само” 632 милиона евро за подкупи,което е с цели 155 милиона евро по-малко от 2009, като изследването отчита регистрираните случаи както в частния, така и в държавния сектор.

Разгледано по сектори най-голяма корупция се шири все още в здравеопазването и данъчните служби. С други думи, ако в САЩ само две неща са сигурни - смъртта и данъците, то в Гърция май са смъртта и подкупа. Защото и да не си платиш данъците, винаги можеш да платиш на данъчния. На трето място миналата година се нарежда корупцията в Службата по градоустройство. Разрешението за строеж се движи между 200 евро или  9000 евро на ръка на служителите, което е доста по-малко от предишни години. Спадът й в класацията се дължи според специалистите на цялостното намаляване на оборота на строителния сектор в страната, който отбелязва срив от около 40 на сто в сравнение преди две години. 

Проучването показва, че за една операция гражданите дават на ръка между 150 евро до 7500 евро, за които няма нито отчетен документ и не се отчитат никъде другаде, освен в джоба на лекуващото лице. За да се прекрати официално дейността на една фирма пък през 2010, бизнесмените е трябвало да „снесат” средно между 300 евро и 15 хиляди евро на данъчните служители, като срещу тази сума най-вероятно се предпазват от възможността да им се стовари неочаквано висока глоба за неясно нарушение например. 

Както стана ясно в публичния сектор докторите и данъчните държат образно казано както ножа, така и хляба в отношенията гражданин-институция. В частния сектор здравеопазването пак е на върха на корупционната пирамида, следвано от адвокатите и други представители на юридическата професия. Една лястовичка, от която чакаме да дойде пролетта е показателят за корупция в банковия сектор, който отбелязва сериозен спад. 10,8% от запитаните са отговорили, че се е наложило да дадат подкуп през 2009 при търсенето на банкови услуги. Миналата година този показател е паднал на половина.                                                           

Общият брой на участвалите в запитването е 6114 души. 92 на сто от тях са категорични, че Гърция е корумпирана държава. Разгара на кризата и началото на структурните реформи в страната помогнаха на средностатистическия грък да осъзнае, че дългогодишната практика да се назначават държавни служители по роднинска линия е форма на корупция.

Масовите уволнения в частния сектор и мудните промени в държавния също дават своето отражение във формирането на общественото мнение. 61% от участниците в допитването са заявили, че искат да се узакони оповестяването на данните за имуществото на държавните служители, така че да има пълна призрачност в това, дали стандарта им на живот отговаря на месечните доходи. За сравнение заинтересуваните от прозрачността през 2008 година са били по-малко от половината участници в запитването.

„Резултатите наистина са обнадеждаващи, но не трябва да ни правят самодоволни. Икономическата и морална криза, която изживяваме в момента идва да потвърди, че нямаме втора възможност за провал”, заяви Костас Бакурис, председател на Транспаренси Интернешънъл-Гърция. Той подчерта, че е дошло време за промяна и призова към преосмисляне на ценностите и практиките в обществото, така че да се осигури база за развитието на устойчиво и отговорно общество в бъдеще.

Категории: ИкономикаПазариОбщество корупция подкупи Гърция криза
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus