снимки www.ethnos.gr
Министърът на здравеопазването Адонис Георгиадис предаде на Службата за борба с икономическите престъпления списък с лекари, които са предписвали най-много рецепти през юни 2013. Георгиадис е поискал веднага да бъде извършена проверка и ако се окаже, че има извършено нарушение, лекарите ще бъдат предадени на съответните дисциплинарни органи. Само преди няколко дни вестник Етнос публикува статия за нарушения за сметка на осигурените лица и на Здравната каса от лекари и фармацевтични фирми. Последва искане от Лекарския съюз имената на лекарите да бъдат предадени на компетентните власти.
Невероятните случаи на издаване на фалшиви рецепти са:
Множество изписани рецепти
•Общопрактикуващ лекар от Македония е издал 4388 рецепти за един месец, което съответства на 150-200 рецепти на ден. αντιστοιχεί
• лекар без специалност от Серес е издал 2700 рецепти за месец на стойност 120 000 евро
•патолог от Агринио е издал 2800 рецепти за месец на стойност 115 000 евро.
• Общопрактикуващ лекар от Тракия е издал 3200 рецепти за месец
• Общопрактикуващ лекар в същия център е издал други 3180 рецепти в рамките на същия месец
•патолог е издал 33 рецепти за месец с обща стойност 110 000 евро и средна стойност на рецепта- 3400 евро.
Издаване на рецепти в полза на определена фирма
• лекар е предписал 93% от рецептите си в полза на определена многонационална фармацевтична фирма, което съответства на 1% от общия оборот по неговата специалност.
•патолог в Атика е изписал около 2000 рецепти за месец на стойност 40% над средната и общ месечен оборот над 100 000 евро.
•патолог в Атика е изписал изделия на конкретна фирма с оборот 85 000 евро.
•педиатър в Атика е изписал лекарства на конкретна фирма, които са общо 70% от изписаните от него лекарства
Изпълнение на рецепти в конкретни аптеки
•84% изписаните рецепти от патолог в Атика са изпълнявани от една аптека . Стойността на рецептите на конкретния лекар е 95% от оборота на аптеката.
• 70% изписаните рецепти от общопрактикуващ лекар в Агринио са изпълнявани от една аптека . Стойността на рецептите на конкретния лекар е 90% от оборота на аптеката.
•рецептите на лекар от Атика са 89% от оборота на конкретна аптека, в която е работел негов роднина, на стойност 50 000 евро.
• рецептите на лекар от Атика са 95% от оборота на конкретна аптека.
• рецептите на лекар от Серес са 85% от оборота на конкретна аптека, в която работи негов роднина.
• рецептите на лекар от Янина са 83% от оборота на конкретна аптека, в която работи негов роднина.
Подозрителни осигурени лица
•здравно осигурено лице за 1 месец е получило 15 рецепти с общо 785 опаковки лекарства на стойност 8500 евро.
• здравно осигурено лице за 1 месец е получило 9 рецепти с общо 400 опаковки лекарства
Основен инструмент за контрол на разходите за лекарства са генериците. Това са копия на лекарства, които са със същото качество, но по-евтини от оригиналните. Процентът на употреба на генерици в Гърция е нисък в сравнение с другите европейски страни. Движи се между 16% и 19%, докато в Холандия и Германия например е над 60%. Министерството на здравеопазването се стреми и в Гърция процентът да достигне тази стойност. Могат ли обаче тези мерки да доведат до намаляване на разходите за лекарства?
Животът на едно оригинално лекарство има 3 етапа. Първият е проучване, развитие на новото лекарство до изкарването му на пазара. Вторият- от изкарването му на пазара до изтичането на срока на правото за изключително разпространение. В Европа патентът е защитен до 20 години. В третия етап лекарството губи патента си. На този етап на пазара свободно могат да се разпространяват лекарства, които по състав са еднакви с оригинала и са със същото действие. Те са с много по-ниски цени, които могат да достигнат 10-20% от цената на оригинала. И самият оригинал поевтинява, когато изтече патентът му- в Гърция намалението е с 50%.
Как може рецептите, които предписват не конкретно лекарство, а активно вещество, да помогнат на разходите за лекарства? Всяка опаковка има двоен „паспорт”. Първият е търговското наименование (aspirin), а вторият- активното вещество (ацетил-салицилова киселина). Ако лекарят напише в рецептата аспирин- задължава аптекаря да даде конкретно лекарство. Ако пише обаче ацетил-салицилова киселина- аптекарят може да даде който и да е генерик, съдържащ конкретното вещество (salospir, algon, calmol). По този начин автоматично се намалява стойността на рецептата. Много често обаче, когато изтече патентът на едно лекарство, лекарите започват да предписват други лекарства, с патент, който все още е в сила, които са по-скъпи и имат същите терапевтични качества. Това води до увеличаване на разходите за лекарства. Затова различните страни са предприели мерки за задължително изписване на генерици.
Нещо подобно се опитва да направи и Министерството на здравеопазването. Стимулира фармацевтите да дават по-евтините генерици, като ако осигуреното лице предпочита оригинала- ще плаща по-голяма част от него.