Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Можеш да участваш в телевизионно шоу, стига да не си серопозитивен

29 Юли 2011 / 19:07:43  Анастасия Балездрова
1930 прочитания


Телевизионното шоу за потенциални създатели на изискани ястия Masterchef привлече интереса на десетки хиляди зрители през изминалия сезон. Малко от тях обаче знаят, че един от избраните да участват в епизодите играчи се е отказал, поради дискриминация. Директорът на неправителствената организация Праксис Дзанетос Антипас разказа на GRReporter защо. „Той беше в групата на 16-те, които щяха да участват в епизодите. Преди да започнат снимките хората от продуцентската фирма направили на участниците кръвни изследвания и за СПИН, без да ги попитат дали са съгласни, което е забранено от закона и така разбрали, че момчето е носител на вируса. След това му казали, че за да може да продължи да участва ще трябва да използва отделна баня и спалня от останалите участници, въпреки че е известно, че вирусът не се предава със социалните контакти между хората. На практика момчето е щяло да бъде отделено от останалите, реално посочено с пръст и набедено. Той се отказал от участието си и в момента съди продуцентската фирма, като има подкрепата на неправителствените организации. Имаме случаи на хора, които са уволнени от работа, защото шефовете им се страхуват, че може да се заразят, както и на една майка, която е серопозитивна и директорът на училището отказва да запише там серопозитивните й деца.”.

Според Дзанетос това е само един от стотиците примери на дискриминация към серопозитивните в Гърция. Най – негативен обаче е фактът, че тя често идва от страна на хората, които трябва да помагат и подкрепят носителите на вируса на СПИН, а не да се опитват да се изолират от тях.   

„Не са редки случаите, в които хирурзи отказват да оперират носителите на вируса, като оправдават това напълно незаконно действие с аргумента, че не искат да поставят себе си или екипа в опасност. Ние от неправителствените организации винаги подчертаваме това, което и самият закон посочва в голяма степен: Всички лекари трябва да лекуват, оперират и обгрижват всички свои пациенти, като гледат на тях като на потенциални носители на вируса на СПИН. Т.е. трябва да вземат такива защитни мерки, както ако всички техни пациенти са серопозитивни. Това е минимумът, към който трябва да се стремят. Имам предвид правилното стерилизиране на инструментите, използването на ръкавици и т.н. Защо да е нужно един човек да предупреди лекаря, че е носител, за да бъде по-внимателен? В този смисъл защо трябва да създаваме специални отделения за лечение или специални зъболекарски кабинети за носители на вируса на СПИН? Това за нас е неприемливо.

Съвсем наскоро бяхме алармирани за случая на един легален имигрант от Африка, който е серопозитивен и има сериозни проблеми с бъбреците и трябва да ходи на хемодиализа през ден. Той ни каза, че от болницата в Халкида му отказват да го обслужат, под предлог че нямат необходимата екипировка. Така човекът е принуден да пътува през ден, за да проведе терапията си в Атина”.

Още по-скандален е случаят със серопозитивните родилки, някои от които не могат да намерят болница, в която да родят до последния момент. Според отговорничката на социалната служба на неправителствената организация Кендро Зоис (Център на живота) Анна Кавури е много показателен фактът, че „от януари до юни тази година ни посетиха пет бременни серопозитивни жени. Една от тях не можеше да намери гинеколог, който да я поеме до последния ден преди раждането”.

Неправителствените организации все пак посочват, че проблемът с родилките е на път да бъде решен, след като от почти година в най-големия държавен родителен дом в Атина „Елена Венизелу” неформално действа специален сектор за тях.

„В случая с бременните носителки на вируса трябва да сме справедливи и да отбележим колко динамична и своевременна бе намесата на Националния център за превенция на инфекциозните болести. Проблемът беше в това, че от гинекологичната клиника прехвърляха отговорността към областната дирекция по здравеопазването, а те – към министерството. Но ние имахме съдействието на директора на клиниката, който положи големи усилия за създаването на специалния сектор. В клиниката бе назначен и лекар от Центъра, който оглавява сектора за серопозитивни родилки. Надяваме се, че скоро ще имат собствено помещение и няма да имат досегашните проблеми” разказа още председателят на Праксис.

Категории: Общество СПИНсеропозитивнидискриминациялекарибременниклиникаантиретровирусна терапиянеправителствени организации
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus